Reklama

Gaz

Prezydenci Duda i Trump będą rozmawiać o współpracy energetycznej

Fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP / www.prezydent.pl
Fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP / www.prezydent.pl

Współpraca w energetyki będzie jednym z wiodących tematów planowanego na 12. czerwca spotkania Donalda Trumpa z prezydentem Andrzejem Dudą – poinformował Biały Dom w oświadczeniu wydanym w środę.

Prezydent Donald Trump wraz z pierwszą damą Melanią Trump przyjmie prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę i Agatę Kornhauser-Dudę w Białym Domu 12 czerwca - głosi oświadczenie.

Biały Dom podkreśla, że wizyta prezydenta Dudy będzie stanowić potwierdzenie "historycznych i kulturalnych więzi łączących Stany Zjednoczone i Polskę", co nabiera szczególnego znaczenia "w kontekście 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej", która przypada w tym roku.

Wśród tematów rozmów przywódców zaplanowany jest "cały szereg zagadnień istotnych dla obu stron w tym kwestii obrony, bezpieczeństwa, energii oraz handlu".

Ważny obszar w stosunkach amerykańsko-polskich stanowi współpraca w sektorze energetycznym, w tym działania zmierzające do zróżnicowania źródeł energii Polski i jej sojuszników w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

 Trump podczas niedawnej wizyty na terenie gazoportu Cameron LNG w Luizjanie, wymienił Polskę jako jednego z sojuszników Stanów Zjednoczonych, którzy "używają amerykańskiego gazu ziemnego, aby zmniejszyć swoje uzależnienie od tych państw, które używają energii jako narzędzia przymusu".

Gazoport Cameron LNG należy do amerykańskiego konglomeratu petrochemicznego Sempra Energy. Do Sempra Energy należy firma Port Arthur LNG, która jest jedną z amerykańskich firm, z którymi PGNiG podpisał w ubiegłym roku długoterminową umowę na dostawy LNG.

Czerwcowe spotkanie prezydentów Stanów Zjednoczonych i Polski będzie drugą wizytą Andrzeja Dudy w Białym Domu.

Poprzednio polski prezydent spotkał się z Trumpem 18 września 2018 r.; przywódcy podpisali wtedy deklarację o strategicznej współpracy pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, a Polską. (PAP)

Reklama

Komentarze

    Reklama