Prezes URE zatwierdził taryfę Polskiej Spółki Gazownictwa

19 marca 2020, 10:48
gaz
Fot. Pixabay

18 marca 2020 r. Prezes URE zatwierdził taryfę dla usług dystrybucji paliw gazowych ustaloną przez Polską Spółkę Gazownictwa (PSG). Wzrost stawek opłat dystrybucyjnych Spółki wyniesie średnio 3,5 proc. Kompleksowe rachunki odbiorców wzrosną w konsekwencji o ok. 1 proc.

Rachunek odbiorcy paliwa gazowego składa się z części płaconej sprzedawcy gazu za towar, jakim jest gaz oraz dystrybutorowi za usługę jego dostarczenia do konsumenta. Do wyliczenia całkowitych skutków wzrostu taryfy dystrybucyjnej dla odbiorców w gospodarstwach domowych uwzględniono zatem: nową taryfę PSG oraz taryfę PGNiG Obrót Detaliczny (która obecnie nie ulega zmianie i została zatwierdzona przez Prezesa URE w grudniu 2019 roku). Przyjęcie do wyliczenia taryfy PGNiG OD wynika z faktu, że spółka ta jest największym w Polsce sprzedawcą gazu dla odbiorców w gospodarstwach domowych. Jak wynika z tych wyliczeń (tabela poniżej), wzrost o 3,5 proc. samej dystrybucji skutkuje zwiększeniem płatności kompleksowych dla odbiorców w gospodarstwach domowych (tj. łącznej ceny za gaz i jego dostawę) o ok. 1,1 - 1,3 proc. (różnice wahają się od 0,27 zł do 2,93 zł na rachunku miesięcznym).

Oznacza to, że odbiorcy zużywający najmniejsze ilości gazu, korzystający z tego paliwa głównie w celu przygotowywania posiłków (tzw. „kuchenkowicze”, grupa taryfowa W-1.1.), zapłacą średnio o ok. 27 groszy więcej miesięcznie. Odpowiednio więcej zapłacą klienci, którzy zużywają stosunkowo duże ilości gazu, tj. np. używają go także do ogrzania domów. Tacy odbiorcy (grupa taryfowa W-3.6) zapłacą o ok. 2,93 zł. więcej miesięcznie.

PSG jest spółką w pełni zależną od PGNiG i największym krajowym dystrybutorem gazu – obsługuje blisko 7 mln odbiorców w całym kraju. Ostatecznie wnioskowany przez spółkę poziom taryfy został zatwierdzony decyzją Prezesa URE na okres do 31 grudnia 2020 r. Taryfa została opublikowana w Biuletynie Branżowym URE - Paliwa gazowe.

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Nysa
czwartek, 19 marca 2020, 14:02

Właśnie. Stało się to o czym pisałem. Będziemy teraz płacić więcej za "tańszy" amerykański gaz LNG.

do szkoły
czwartek, 19 marca 2020, 22:22

Nie kłam. Pisałeś że amerykański gaz jest dwukrotnie droższy od Rosyjskiego. Dwukrotnie to nie 1%

Nysa
piątek, 20 marca 2020, 12:51

Tak dwukrotnie . Podwyżka czy obniżka cen gazu nie ma nic do tego , ponieważ wysokie koszty amerykańskiego gazu LNG dla Polski przerzuca się na inne np ceny energii elektrycznej . Dodam jeszcze , że pgnig ma bardzo złe wyniki finansowe. Wiadomo dlaczego.

Reklama
Tweets Energetyka24