Reklama

Gaz

Prezes PGNiG: otrzymujemy od Gazpromu faktury wg. nowej formuły po wygranej w arbitrażu

Fot. Flickr
Fot. Flickr

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo otrzymuje od Gazpromu faktury za gaz już według formuły wynikającej z nowych warunków cenowych kontraktu jamalskiego, ustalonych w wyroku arbitrażu pod koniec marca tego roku - poinformował w czwartek na antenie TVP Info prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.

"Faktury, które do nas przychodzą za przekazywany gaz ze strony Rosji, są już według nowej formuły cenowej" - powiedział Kwieciński.

PGNiG pod koniec marca tego roku wygrało w arbitrażu spór z Gazpromem o ceny gazu w kontrakcie jamalskim. Na mocy wyroku trybunału w Sztokholmie nowa cena ma być naliczana od 1 listopada 2014 r. Polski koncern szacuje, że powinien odzyskać od Gazpromu 1,5 mld dolarów. Wyrok ustalił też nową formułę cenową za rosyjski gaz.

Kwieciński powiedział też w czwartek, że spółka rozmawia obecnie z Gazpromem na temat zwrotu 1,5 mld dolarów.

"W tej chwili dogadujemy sprawy dotyczące (...) zwrotu przez Gazprom nadwyżki, którą zapłaciliśmy od listopada 2014 r. do lutego tego roku. Szacujemy, że ta nadwyżka to jest 1,5 mld dolarów. O szczegółach nie chcę na razie opowiadać" - stwierdził szef gazowej spółki.

Źródło:PAP

Komentarze