Reklama

Gaz

Premier Ukrainy atakuje państwowy Naftohaz i chce więcej inwestycji zagranicznych [RELACJA z Kijowa]

Fot.: Energetyka24.com
Fot.: Energetyka24.com

Wołodymyr Hrojsman posądził o nieefektywność państwowy Naftohaz podkreślając, że przyczyną tego jest jego monopolistyczna pozycja. Jako remedium wskazał wzrost inwestycji zagranicznych. Wszystko miało miejsce na sponsorowanym przez PGNiG Ukrainian Energy Forum 2019. 

W ostatniej chwili ogłoszone zostało, że Ukrainian Energy Forum 2019 w Kijowie otwierać będzie premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman. W swoim wystąpieniu nieoczekiwanie zaatakował on państwowy Naftohaz Ukrainy o niewywiązanie się z planu zwiększenia wydobycia gazu.

Wcześniej, 8 lutego, premier podjął decyzję o odwołaniu z funkcji prezesa UkrGazWydobuwania (UGW - spółka-córka Naftohazu) Ołeha Prohorenki z dniem 15 marca. Jego dymisja związana była z niewywiązaniem się z planu zwiększenia wydobycia gazu przez spółkę i nastąpiła mimo osiągnięcia rekordowego wydobycia przez UGW w 2018 roku.

Krytyczne słowa Hrojsmana padły w kontekście zarysowanego w jego wypowiedzi planu osiągnięcia niezależności energetycznej w sektorze gazu przez Ukrainę. Jego zdaniem nastąpić to ma poprzez zwiększenie wydobycia i energoefektywności gospodarki. Hrojsman zaatakował Naftohaz mimo tego, że Naftohaz UGW jest głównym partnerem Ukrainian Energy Forum 2019.

W kontekście zwiększenia wydobycia Hrojsman stwierdził, że niewydolność UGW w realizacji planu wynika z zajmowania przez spółkę monopolistycznej pozycji na rynku (UGW odpowiada za 75% wydobycia krajowego na Ukrainie – red.). W tym kontekście premier zaznaczył, że konieczne jest przyciągnięcie na krajowy rynek większej liczby inwestorów zagranicznych.

Stworzeniu odpowiednich warunków dla zagranicznych inwestorów stało się również tematem pierwszych dwóch paneli konferencji, w których udział wzięli m.in.: wicepremier Wołodymyr Kistion, minister energetyki i przemysłu węglowego Ihor Nasałyk oraz wiceminister energetyki i przemysłu węglowego ds. integracji europejskiej Natalia Bojko.

W kontekście przyciągania inwestycji zagranicznych podkreślić należy duże zaangażowanie PGNiG w Forum. Polska spółka jest głównym sponsorem Ukrainian Energy Forum. Przedstawiciele PGNiG są również prelegentami na panelu poświęconym innowacyjnym technologiom w ukraińskim sektorze gazu.

Ukrainian Energy Forum 2019 to konferencja poświęcona ukraińskim sektorom gazu, ropy i energii elektrycznej, odbywająca się w dniach 26-28 lutego 2019 roku w Kijowie. Organizatorem Forum jest Adam Smith Conferences, partnerem strategicznym Naftohaz UGW, a głównym sponsorem PGNiG.

Reklama

Komentarze

    Reklama