• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Departament Stanu USA: Kategorycznie sprzeciwiamy się Nord Stream 2

Fot. www.president.gov.ua
Fot. www.president.gov.ua

Prezydent Ukrainy spotkał się z Francisem Fannonem, asystentem ds. energii sekretarza stanu USA. Politycy rozmawiali o współpracy energetycznej obydwu państw oraz koordynacji działań na rzecz zablokowania budowy rurociągu Nord Stream 2.

Petro Poroszenko podkreślił podczas konferencji prasowej, że koordynacja zabiegów skierowanych przeciwko Nord Stream 2 jest bardzo istotna. Rola tych działań wynika z faktu, że jest to projekt, który niesie za sobą poważne konsekwencje nie tylko dla ukraińskiego, czy europejskiego sektora energetycznego, ale także dla geopolitycznej stabilności regionu. Prezydent Ukrainy wyraził zadowolenie, że zarówno Donald Trump, jak i jego administracja, podzielają ten pogląd.

„Chcę także wyrazić niewzruszone poparcie USA dla Ukrainy oraz kategoryczny sprzeciw wobec Nord Stream 2. Pragnę podkreślić potrzebę wspierania niezawodnego tranzytu gazu przez Ukrainę” - mówił Francis Fannon. Jego zdaniem „wszyscy USA” są zgodni co do konieczności wsparcia dla Kijowa.

Przypomnijmy, że w pierwszej połowie lipca Waszyngton ponownie ostrzegł zachodnie firmy, które zainwestowały w gazociąg Nord Stream 2, że narażają się na sankcje. "Jasne było, że (...) angażują się w biznes, który niesie ryzyko sankcji" - powiedział rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu.

"Wierzymy, że to (gazociąg) podważyłby ogólne bezpieczeństwo energetyczne i stabilność Europy, dając Rosji kolejne narzędzie do (stosowania) politycznego przymusu (wobec) krajów europejskich, zwłaszcza Ukrainy. Rosja rozumie, że ten projekt dzieli Europę i wykorzystuje to na swoją korzyść" - dodał rzecznik.

Komentarze