• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Poroszenko: Przesył gazu przez Ukrainę to nie łaska, to obowiązek

Fot. Global Panorama/Flickr.com
Fot. Global Panorama/Flickr.com

Prezydent Petro Poroszenko nie przewiduje żadnych rozmów z przedstawicielami Gazpromu w sprawie warunków przesyłu rosyjskiego gazu przez terytorium ukraińskiego państwa do Europy. Zdaniem ukraińskiego przywódcy rosyjski koncern jest zobowiązany do bezwzględnego wykonania decyzji Trybunału Sztokholmskiego.

Według prezydenta Ukrainy, Petra Poroszenki, zgodnie z wyrokiem Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie Rosja ma obowiązek przesyłania gazu do Europy przez terytorium Ukrainy. Jego zdaniem werdykt ten nie podlega żadnym negocjacjom: „Gazprom zgodnie z decyzją sztokholmskiego arbitrażu jest zobowiązany do tranzytu gazu przez Ukrainę. To nie jest wyrazem jego łaski, to nie jest gest poparcia dla Ukrainy -  to normalne zobowiązanie. A zobowiązania i decyzję sądu należy wykonywać. Kropka” – powiedział prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podczas wywiadu udzielonego dla ukraińskiej telewizji.

Prezydent Poroszenko zapowiedział również plan złożenia wizyty w Niemczech. W jej trakcie zamierza poruszyć w rozmowie z kanclerz Angelą MErkel sprawę budowy kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2, który ma umożliwić przesył rosyjskiego surowca z pominięciem trasy tranzytowej przez Ukrainę. "W ciągu 2-3 tygodni zamierzam odwiedzić Niemcy. Bez wątpienia ten temat [Nord Stream 2 – przyp. red.] znajdzie się w agendzie naszych rozmów” – podkreślił.

Komentarze