Reklama

Gaz

Polska Spółka Gazownictwa rozbudowuje sieć gazową na Śląsku

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Nowy Szpital Powiatowy w Żywcu od przyszłego roku będzie mógł korzystać z gazu ziemnego. Polska Spółka Gazownictwa z GK PGNiG wybudowała odcinek gazociągu wraz ze stacją gazową, umożliwiający zarówno zasilanie w paliwo gazowe budowanego obecnie szpitala, jak też dalszą rozbudowę sieci i możliwość gazyfikacji gmin Świnna, Jeleśnia i Koszarawa.

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 16 października w Żywcu wicewojewoda śląski  Jan Chrząszcz podziękował PSG za realizację tej inwestycji i podkreślił, że daje ona szansę na przyłączenie do sieci gazowej kolejnych gmin województwa, co stanowi istoty element ich dalszego rozwoju. Starosta Żywiecki Andrzej Kalata powiedział, że bardzo szybko i sprawnie udało się doprowadzić gaz do obiektu nowego szpitala, a przy okazji do dzielnicy Sporysz, a mieszkańcy kolejnych dzielnic oraz miejscowości również czekają na możliwość korzystania z paliwa gazowego.

Ireneusz Krupa – Członek Zarządu PSG – powiedział, że inwestycja Polskiej Spółki Gazownictwa znakomicie wpisuje się w realizację kluczowych programów polskiego rządu, w tym Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, programu „Czyste Powietrze” oraz działań na rzecz poprawy komfortu i jakości życia Polaków. To także element realizowanego przez Polską Spółkę Gazownictwa programu przyspieszenia inwestycji w sieć gazową Polski.

Jak powiedział podczas konferencji Ziemowit Podolski, Dyrektor Oddziału Zakładu Gazowniczego w Zabrzu, wartość inwestycji w Żywcu to ponad dwa miliony złotych, za które PSG wybudowała niemal 4 kilometry sieci gazowej, a dodatkową korzyścią jest także możliwość gazyfikacji żywieckiej dzielnicy Sporysz. Ogółem w województwie śląskim, w ramach programu przyspieszenia inwestycji w rozwój sieci gazowej, dostęp do gazu ziemnego uzyska 16 nowych gmin. Dużą inwestycją, szacowaną na ponad 66 milionów złotych, będzie gazyfikacja gmin Wręczyca Wielka, Kłobuck, Opatów i Krzepice. PSG wybuduje tam łącznie prawie 100 kilometrów sieci gazowej. Po zakończeniu inwestycji w 2022 roku dostęp do gazu uzyskają mieszkańcy miejscowości Waleńczów, Złochowice, Opatów, Iwanowice Duże, Wręczyca Wielka, Wręczyca Mała, Krzepice i Grodziska.

Kolejną dużą inwestycją będzie gazyfikacja gminy Istebna, gdzie do końca 2022 roku powstanie ponad 30 kilometrów sieci gazowej, a PSG przeznaczy na ten projekt prawie 10 milionów złotych.

Obecnie w województwie śląskim zgazyfikowane są 133 gminy, a więc 79,6% całego województwa. Do końca 2022 roku stopień gazyfikacji wzrośnie do 91%, a liczba zgazyfikowanych gmin wyniesie 152.

jw/PSG materiały prasowe

Reklama

Komentarze

    Reklama