Polska coraz bliżej pływającego terminalu LNG - podpisano ważną umowę

7 stycznia 2021, 09:43
dji-0566
Fot. www.lng.hr / ilustracyjne
Energetyka24
Energetyka24

Gaz-System podpisał z ILF Consulting Engineers Polska Sp. z o.o. umowę na wykonanie dokumentacji projektowej wraz ze sprawowaniem nadzoru autorskiego dla gazociągu Gustorzyn – Wicko. Nowa inwestycja jest związana z realizacją projektu pływającego Terminalu LNG typu FSRU, planowanego w Zatoce Gdańskiej.

Projektowane odcinki gazociągu Gustorzyn – Wicko będą miały łączną długość ok. 214 km, a ich trasę zaplanowano na terenie dwóch województw – pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Inwestycja będzie realizowana w podziale na dwa etapy: Gardeja – Kolnik o długości ok. 86 km oraz Gustorzyn – Gardeja o długości ok. 128 km. 

- Rozpoczęliśmy właśnie etap projektowania gazociągu, który połączy budowaną tłocznię w Gustorzynie, poprzez węzeł gazowy w miejscowości Kolnik, ze statkiem LNG w Zatoce Gdańskiej.  Ten obiekt będzie nowym punktem wejścia do krajowego systemu przesyłowego. Inwestycja umożliwi odbiór i transport zwiększonych ilości gazu ziemnego w celu zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na to źródło energii  – powiedział Tomasz Stępień, Prezes GAZ-SYSTEM. Zadanie to wpisuje się także w realizację celów polityki klimatycznej zarówno Polski, jak i Unii Europejskiej – dodał Stępień.

Reklama
Reklama

- Cieszymy się, że po raz kolejny możemy uczestniczyć w rozbudowie polskiego systemu przesyłowego oraz dziękujemy firmie Gaz-System za wieloletnie zaufanie. Już wcześniej mieliśmy możliwość współpracować przy wielu strategicznych projektach. Nasza główna oś współpracy dotyczy właśnie gazociągów wysokiego ciśnienia – na zlecenie Gaz-System zaprojektowaliśmy do tej pory ponad 1 400 km gazociągów przesyłowych m.in.  Baltic Pipe, Rawa Mazowiecka-Wronów, Lwówek-Odolanów, czy Szczecin-Gdańsk – wskazuje Andrzej Dercz, Prezes ILF Consulting Engineers Polska. 

Nowy gazociąg umożliwi efektywne rozprowadzenie gazu z rejonu Gdańska do odbiorców w Polsce, a w przyszłości przyczyni się do rozwoju rynku gazu LNG we wschodniej części Europy. Inwestycja wpłynie na poprawę przepustowości polskiego systemu przesyłowego oraz wzrost znaczenia gospodarczego tej części polskiego wybrzeża.

Od lutego br. trwają również prace projektowe związane z gazociągiem Kolnik – Gdańsk. Inwestycja o długości ok. 35 km połączy jednostkę FSRU z projektowanym węzłem w Kolniku i umożliwi odbiór gazu z pływającego terminalu oraz jego dalszy przesył. Za wykonanie dokumentacji projektowej i sprawowanie nadzoru autorskiego dla tej części inwestycji odpowiada konsorcjum firm Ramboll Polska sp. z o.o. oraz Ramboll Danmark A/S. (Gaz-System)

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
po trzecie sankcje
sobota, 9 stycznia 2021, 04:22

Pływający terminal w Zatoce Gdańskiej będzie kolejnym istotnym argumentem na mapie gospodarczej regionu EŚW. Może przepustowość nie jest oszałamiająca w skali Europy, ale lokalnie dodatkowe około 4,5mld m3 to bardzo istotna ilość zmieniająca układ na rynku. To blisko 30% - 40% naszych potrzeb importowych nawet przyszłych. Sąsiedzi - importerzy też się ucieszą.

Nemo1
piątek, 8 stycznia 2021, 15:41

Jeśli mądra inwestycja , to tylko jej przyklasnąć. BRAWO.

Niuniu
czwartek, 7 stycznia 2021, 20:11

Po ile są teraz kontrakty spotowe na LNG w Londynie a po ile na gaz z rury (ruskiej)?

Yy
czwartek, 7 stycznia 2021, 21:29

Nawet jeśli ruski jest tańszy, to zyski pujdą na armię i Polska też będzie musiała wydać więcej na armię i w końcowym rozrachunku, finalnie wyjdzie znacznie więcej za rosyjski gaz niż LNG.

rob ercik
piątek, 8 stycznia 2021, 12:37

Gdy RP przestanie reprezentować interesy USA w regionie to i wydatki na armi3 będzie można zmniejszyć

Zbigniew
piątek, 8 stycznia 2021, 10:39

I tu masz rację. A po drugie, gdybyśmy nie stworzyli sytuacji na rynku gazowym, takiej jaka jest, to byśmy płacili za rosyjski gaz, w/g ich widzimisię. I z dostawami było by tak samo.

B.J.B
piątek, 8 stycznia 2021, 10:04

Słowo ,, ruski " ? jeśli już to Ruski. Ruś to Białoruś , Rosja i Ukraina. To jakaś mętna wypowiedź.

B.J.B
piątek, 8 stycznia 2021, 09:58

To najlepiej gazu szukać u siebie a nie tuczyć zagraniczne koncerny . Rosja nie jest taka straszna . Są gorsi .

Jan
piątek, 8 stycznia 2021, 09:41

Faktycznie łyknąłeś tą polską propagandę. Oni na armię my na armię i krowopasy na armię.

qwert
piątek, 8 stycznia 2021, 09:32

Poważnie? Czyli 2+2 (-5) tzw logika rozmyta

Tweets Energetyka24