Reklama

Gaz

Połączyć "żyły" z "tętnicami", czyli o rozbudowie sieci gazowniczej [RELACJA]

Fot. Youtube.com/Europejskie Centrum Biznesu
Fot. Youtube.com/Europejskie Centrum Biznesu

”Przyłączenie źródeł zawodowych, tj. ciepłownie wymaga rozbudowy naszych stycznych, połączeń, które mamy z Gaz-Systemem, połączeń sieci dystrybucyjnej z siecią przesyłową, te inwestycje wyceniliśmy na kilka miliardów złotych, potrzebujemy środków inwestycyjnych do rozbudowy tych żył, które łączą się z „tętnicami” nadzorowanymi prze Gaz-System”  - mówił podczas konferencji OSE Jakub Kowalski, wiceprezes Polskiej Spółki Gazownictwa.

W panelu "Rynek energii elektrycznej, paliw płynnych oraz gazu" wzięli udział: prezes URE Rafał Gawin, prezes Enea Trading Jan Chlebowicz, przewodniczący Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu Henryk Kaliś, członek zarządu ds. operacyjnych PSG Jakub Kowalski, dyrektor AVERE Maciej Mazur, wiceszef PERN Mateusz Radecki, prezes Instytutu Studiów Energetycznych Andrzej Sikora oraz Marek Wesoły, poseł na Sejm RP z Parlamentarnego zespołu ds. energetyki.

"Rok 2020 był dla nas rekordowy. Po pierwsze rekordowa liczba zrealizowanych przyłączy, rekordowy wolumen dystrybuowanego gazu. Był to też rok, który pokazał nam, że w momencie w którym przychodzi prawdziwa zima z niskimi temperaturami, to w wielu miejscach zaczynamy mieć kłopoty" – mówił Jakub Kowalski. 

Wiceszef PSG zwracał uwagę na wyzwania związane z transformacją energetyczną. "Kolejnym wyzwaniem jest ważna rola PSG w procesie transformacji energetycznej. Powołaliśmy program transformacji energetycznej, powołaliśmy departament, który odpowiada za współpracę ze źródłami zawodowymi, głównie z mniejszymi ciepłowniami, które coraz częściej chcą się przyłączyć do sieci gazowej" – stwierdził.

"Przyłączenie źródeł zawodowych, tj. ciepłownie wymaga rozbudowy naszych stycznych, połączeń, które mamy z Gaz-Systemem, połączeń sieci dystrybucyjnej z siecią przesyłową, te inwestycje wyceniliśmy na kilka miliardów złotych, potrzebujemy środków inwestycyjnych do rozbudowy tych żył, które łączą się z „tętnicami” nadzorowanymi prze Gaz-System" – dodał.   

Reklama

Komentarze

    Reklama