PKP Cargo i PGNiG mają umowę ws. przewozu gazu LNG koleją

8 października 2019, 12:37
37031810540_105ae8ccb4_c
Fot.: Flickr.com
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


PGNiG Obrót Detaliczny i PKP Cargo podpisały list intencyjny, zakładający współpracę w zakresie rozwoju usługi transportu kolejowego skroplonego gazu ziemnego (LNG) sprowadzanego do terminalu w Świnoujściu - poinformowała we wtorkowym komunikacie kolejowa spółka.

Jak poinformowało PKP Cargo pierwszym etapem współpracy z PGNiG Obrót Detaliczny ma być przygotowanie pilotażowego transportu skroplonego gazu ziemnego z Terminalu LNG w Świnoujściu na początku 2020 roku. Będzie to pierwszy tego rodzaju transport w Polsce.

"Liczymy, że ten list intencyjny stanie się podstawą podpisania w niedalekiej przyszłości umowy przewozowej. Dla nas to nie tylko biznes, cieszymy się, że będziemy mogli wziąć aktywny udział w procesie wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego Polski" – powiedział cytowany w komunikacie Czesław Warsewicz, prezes PKP Cargo.

"Jestem przekonany, że transport LNG koleją pozwoli na osiągnięcie jeszcze większej skali dostaw, a co za tym idzie zoptymalizuje parametry kosztowe oferty – dodaje cytowany w komunikacie Henryk Mucha, prezes PGNiG Obrót Detaliczny.

PKP Cargo jest też zainteresowane utworzeniem centrów przeładunkowych LNG, zlokalizowanych przy terminalach przeładunkowych, będących w dyspozycji spółki, co umożliwiłoby transport intermodalny, pozwalający na szybką lokalną dystrybucję paliwa LNG do odbiorców końcowych.

Aktualnie skroplony gaz z Terminalu LNG transportowany jest do odbiorców w całym kraju głównie z wykorzystaniem autocystern.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Kris
czwartek, 10 października 2019, 17:46

nie mają umowy a tylko podpisały list intencyjny

Jan
czwartek, 10 października 2019, 15:50

sądziłem, że spółki skarbu państwa są zobligowane wybierać wykonawców usług (również przewozowych) zgodnie z procedurami wg prawa zamówień publicznych, a tu masz.....wystarczył list intencyjny?

Tweets Energetyka24