• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

PGNiG i startup ReliaSol opracują predykcyjny model do wykrywania awarii kotła gazowego

Fot. Wikimedia
Fot. Wikimedia

PGNiG we współpracy ze startupem ReliaSol opracują predykcyjno-analityczny model pracy nowego kotła gazowego w EC Żerań - podało PGNiG. Efektem ma być system potrafiący przewidzieć potencjalne awarie przy eksploatacji kotła.

Operator żerańskiej elektrociepłowni, PGNiG Termika udostępni ReliaSol historyczne dane procesowe i serwisowo-eksploatacyjne o niepożądanych zdarzeniach i pracach serwisowych związanych z nowym kotłem gazowym o mocy 130 MWt.

Na bazie tych danych powstanie model predykcyjno-analityczny i model wykrywania potencjalnych stanów awaryjnych. Następnie możliwe będzie sprawdzenie w historycznym zbiorze danych, ile awarii udałoby się przewidzieć oraz jaka była liczba tzw. fałszywych alarmów.

Jak podkreśla wiceprezes PGNiG Arkadiusz Sekściński, wykorzystanie sztucznej inteligencji do analizy danych i tworzenia zaawansowanych algorytmów daje przedsiębiorstwom energetycznym możliwość monitorowania działania urządzeń i instalacji oraz reagowania przed wystąpieniem usterki.

„Możemy przewidzieć potencjalną awarię i uniknąć konsekwencji związanych z nieplanowanymi przestojami. To bardzo ważne dla utrzymania procesów produkcyjnych m.in. w ciepłownictwie” – zaznaczył Sekściński. Podkreślił, że ReliaSol to startup, który wcześniej wziął udział w jednym z programów akceleracyjnych PGNiG.

Reklama
Reklama

Jak dodał wiceprezes ds. operacyjnych PGNiG Termika Jarosław Maślany, projekt ma prowadzić do optymalizacji planowania przeglądów i remontów, a w szczególności ograniczenie liczby postojów awaryjnych, wynikających z naturalnego zużycia elementów konstrukcyjnych.

Źródło:
PAP

Komentarze