Reklama

Gaz

Ozdoba: Nord Stream 2 to nowy pakt Ribbentrop-Mołotow

Fot. Facebook.com/Jacek Ozdoba
Fot. Facebook.com/Jacek Ozdoba

Nord Stream 2 jest współczesnym paktem Ribbentrop-Mołotow - powiedział w czwartek wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Jak dodał, „gdybyśmy przyjęli pakiet Fit for 55, to będzie to absolutna katastrofa z uwagi na to, że jest to bardziej projekt ideologiczny niż projekt racjonalny”.

Jacek Ozdoba był pytany na antenie TVP Info m.in. o unijny pakiet Fit for 55 oraz to, czy strona polska poprze zawarte w nim rozwiązania. "Gdybyśmy przyjęli pakiet Fit for 55, to będzie rozsądek oraz to, co jest rzeczywiście ekologiczne" - odpowiedział. Jak ocenił, "często pod hasłami proekologicznymi kryją się gwiazdki, które pokazują, że wcale to nie są zabiegi, które mają służyć przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym, tylko są jakimś szaleństwem ideologicznym".

Według Jacka Ozdoby "w tej chwili Europa wyznaczyła sobie bardzo radykalne cele, z którymi większość środowisk zaczyna polemizować z powodu gigantycznego wzrostu cen". "Stoimy przed widmem podwyżek, które spotkają Polaków właśnie z powodu decyzji europejskich" - stwierdził.

Ozdoba podkreślił także, że jego środowisko polityczne uważa, że "tak radykalne odejście od węgla zagraża bezpieczeństwu energetycznemu Polski". "W sytuacji, kiedy przekroczymy 20 mld m sześc. gazu, będziemy potrzebować innych źródeł niż te, które dotyczą Baltic Pipe, gazporotu i własnego wydobycia" - wskazał. "To oczywiście będą kontrakty, które mogą być z kierunkiem wschodnim, ale także i zachodni kierunek oznacza ten wschodni" – wskazał. Jak podkreślił, "w tej chwili też jesteśmy uzależnieni od Gazpromu, ale wówczas już zupełnie będziemy skazani na to, aby kupować od Rosjan, a tego oczywiście nikt nie chce".

W jego ocenie "gwałtowna dekarbonizacja oznacza utratę suwerenności bezpieczeństwa energetycznego". "Rosja pokazuje, że gaz jest elementem rozgrywki politycznej. Nikt w Moskwie nie będzie się zastanawiał nad tym, czy Polacy – zresztą i cała Europa - będą bezpieczni pod tym względem, czy też nie" – mówił Jacek Ozdoba.

Polityk ocenił także, że Nord Stream 2 jest "współczesnym paktem Ribbentrop- Mołotow", który "Donald Tusk mógł skutecznie zablokować". "Przecież on się mocno nie wypowiadał na ten temat. Jestem zwolennikiem teorii, że prędzej czy później Tusk znajdzie się gdzieś w jakiejś spółce powiązanej z Gazpromem, tak jak Gerhard Schroeder i inni politycy europejscy" – stwierdził.

Wiceminister klimatu i środowiska dodał: "obecny kształt Fit for 55 przyniesie gigantyczne skutki dla polskiej gospodarki, rolnictwa, ale przede wszystkim dla Polaka". "To widmo podwyżek nie będzie duże, tylko będzie gigantyczne. Oznacza to drożyznę i ubóstwo energetyczne" – podkreślił. "Jeżeli ktoś chce doprowadzić do ubóstwa, to będzie zwolennikiem Fit for 55. Nasza opozycja nie zdaje sobie sprawy z tych wszystkich realiów, które są zawarte w tym pakiecie, z tego ideologicznego szaleństwa" – ocenił.

Pytany o system ETS, Jacek Ozdoba powiedział, że "transformacja energetyczna musi być wyprzedzona przez instrumenty, które w sposób naturalny dadzą możliwość nowoczesnym technologiom i nie zagrożą bezpieczeństwu Polski". "Ktokolwiek będzie dzisiaj inwestował w odnawialne źródła energii, to chciałbym, aby to euro czy złotówka zostały w Polsce. Te strategie, które są prezentowane, doprowadzają to tego, że tylko otrzymamy wirtualnie pieniądze, ponieważ część tych pieniędzy trafi np. do koncernów zachodnich, które zarobią na tej transformacji" – podkreślił.

"Parapodatek – bo tak to należy nazwać to obciążenie dla polskiego sektora energetycznego - sprawia, że koszty są przerzucane na konsumentów" - mówił. "Dlatego należy podjąć decyzję o rewizji czy też wycofaniu się z tego systemu, w jakim jest to obecnie kształcie" - zaapelował. Przypomniał, że "jeszcze na początku tej kadencji proponowaliśmy zmiany, taki polski system ETS, który w sposób racjonalny wymuszałby transformację, ale nie obciążając Polaka". Jak podkreślił, "to, co się w tej chwili dzieje, to szaleństwo, bo te spekulacyjne ceny giełdowe przekładają się na Polaków".

Reklama
Reklama

Ogłoszony w lipcu przez Komisję Europejską pakiet pod nazwą Fit for 55 ("Gotowi na 55 procent") to zestaw propozycji legislacyjnych służących dostosowaniu unijnej polityki klimatycznej, energetycznej, użytkowania gruntów, transportu i podatków do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55 proc. w perspektywie roku 2030 r., wobec poziomu z roku 1990. Pakiet ma być narzędziem Zielonego Ładu zmierzającego do neutralności klimatycznej UE w roku 2050. 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (11)

 1. Buczacza

  Rebiata jesteście tacy pocieszni. Miałem weekend wolny. Chciałem się dowiedzieć czegoś nowego. O prawdziwych Polakach patriotach. W rodzaju hehe,hanys, niuniu, ferdek fankluby,wolfiki itd... A tu cisza ... Myślałem że naczelny historyk tego forum odniesie się do tematu spalin? Przeprowadzi dowód naukowy, że to wszyscy inni tylko nie rosjanie. A tu nic. Cieńkie bolki z was...No cóż może kiedyś indziej wrócimy do tematu.

 2. Buczacza

  Po kilku tygodniach (urlopu). Wielki come back. Autora nie jednej tezy. Skuteczne wywracajacej historię świata. A Europy w szczególności. Wielkiego mistrza rosyjskiego dobrobytu i demokracji. Miłośnika rosyjskiej,radzieckiej i carskiej kultury. Wielkiego łowczego, który widzi wszędzie hordy neobanderowców. I faszystów z majdanu. Brakowało mi tego głosu rozsądku i intelektu. W rodzaju gomułki,wasilewskiej,moczara i podobnych prawdziwych Polaków i patriotów. Nawet nie pytam czy ów geniusz. Zobaczył wstrząsający film tajemnice kgb. I co o tym sądzi...

  1. złośliwy

   Niedouczony,Moczar był Ukraincem.Ekspercie od wszystkiego.I niczego.

 3. Buczacza

  Przy okazji rebiata. Zobaczyłem dziś bardzo ciekawy film dokumentalny. Tajemnice kgb . Dowiedziałem się kilku nowych faktów. O tej zbrodniczej organizacji. W tym również o zbrodniczym zsrr. Ciekawostka wiecie kto był prekursorem w truciu ludzi spalinami z samochodu... Może naczelny historyk tego forum... Coś w tym temacie.... Śmiało hehe nie daj się prosić.

 4. Buczacza

  Po kilku tygodniach wielki come back. Jedynego niepowtarzalnego niesamowitego niczym oddziały zaporowe nkwd. Piewcy rosyjskiej kultury i dobrobytu. Nieustraszonego niczym zsrr wojownika pokoju i real polityk. Jedynego niezniszczalnego intelektualisty i zarazem historyka tego forum. Twórcy śmiałych tez,które wykraczają daleko w kosmos. Nawet są znane po ciemnej stronie księżyca. Autora nowej rzeczywistości historycznej. Z której wynika, że stalin to gruzin więc to nie zsrr tylko Gruzja. A siła Syberii 2 działa od lat... A rosja putina to nowoczesny i normalny kraj... Ot hehe... Myślę, że tow.radkiewcz, moczar,gomułka czy wasilewska to nie ta liga. Smutne ale prawdziwe...

 5. nasze elyty

  Chłopie, robiliście wszystko co w waszej mocy żeby zastopowac ten projekt,a teraz stwierdzasz że :"Nikt w Moskwie nie będzie się zastanawiał nad tym, czy Polacy – zresztą i cała Europa - będą bezpieczni pod tym względem, czy też nie".Nie wypowiadaj się w imieniu Europy.Mozesz,co najwyżej w imieniu Ukrainy.

  1. ktr

   Wypowiada się w imieniu Litwy, Łotwy, Estonii, Ukrainy, Polski. Do tego również w imieniu krajów które będą wrażliwe na szantaż gazowy, ale jeszcze tego nie zauważyły bo liczą na niskie ceny a nie na zakręcenie kurka. Stop. Gaz. Stop.

  2. a

   A komu GAZPROM zakręcił kurek? może fakty anie bajania

  3. HeHe

   Wypowiada się TYLKO w imieniu władz Ukrainy dla których Nord Stream 2 oznacza utratę opłat za przesył. W interesie NORMALNYCH władz Polski byłoby zapewnienie bezpieczeństwa dostaw możliwie najtańszego surowca z wielu kierunków (także rosyjskiego) bo właśnie na tym polega DYWERSYFIKACJA źródeł zakupu. Gazprom i Niemcy dawno nam proponowali polski konektor do Nord Stream a naszym żywotnym interesem było skorzystanie z tej okazji bo mielibyśmy ruski gaz w niemieckich cenach i z "niemiecką" pewnością dostaw. Tacy jak cytowany Ozdoba (z których składają się nasze "POLYTYCZNE ELYTY") woleli jednak bronić interesów wrogich nam neobanderowskich władz Ukrainy. Jeżeli natomiast mowa o zakręcenia kurka to przede wszystkim należy obawiać się właśnie wspomnianych władz Ukrainy które z przyczyn politycznych i ekonomicznych mogą zdecydować się na powtórkę szantażu z zimy 2009 roku kiedy to nagle "piękna" Julia i Juszczenko wstrzymali dostawy gazu żądając od Rosji i odbiorców z Unii Europejskiej pieniędzy na "niezbędne naprawy sieci przesyłowej". Pieniądze otrzymali ale wszyscy zainteresowani dobrze sobie to wydarzenie zapamiętali i stąd pomysł budowy Nord Stream 2.

 6. Buczacza

  Smutne ale prawdziwe. Niemcy kajają Ukraińców, że ci bronią swojej ziemi... Niemcy jako naczelny akwizytor onucowego gazu... Ciepłe synekury dla polityków emerytów i rencistów... Niemcy tradycyjnie od wieków dbają o rosjan. I odwrotnie. Swego czasu król pruski Fryderyk klęczał na ruinach moskwy. I dziękował naszej wybawicielce. Tego samego wymagał od swojego syna. Nie wiem kto dziś komu dziękuje. Hans czy Iwan. I kto przed kim klęczy. Naprawdę nie wiem. Niestety jest coś na rzeczy. Zrodzony z burzy kiedy wrócił do domu z misji w Dreźnie. Zanim trafił na etat do sobczaka. ( a tam zajmował się nikt nie wie czym). Taka ciekawostka. To twórczo organizował w rosji Jelcyna niemiecką bankowość...

  1. mentor onucowy

   Nie znasz, znaczenia określenia kajać się?Zresztą,jak zauważyłem wielu innych również.

  2. rob ercik

   Pomieszali ci się neobanderoxcy z Ukraińcami ...

  3. Buczacza

   Antonim : nie czuć się winnym, udawać niewiniątko, czuć się w porządku

 7. Niuniu

  Panie Ozdoba - podpowiem Panu - Gaz[prom sprzedaje Europie gaz. Ale tylko ROSYJSKI. To jest ich produkt. I jak chcą to go oferują na sprzedaż a jak nie chcą to nie muszą. To tak trudno ogarnąć? Jakoś Pan nie zauważył, że kilku naszych sąsiadów z naszej UE poszło znacznie dalej niż ruscy. też mają gaz a jakos przestali lub przestają go wydobywać i sprzedawać - nawet na własne potrzeby. Jak Pan nie wie o kim mowa to podpowiem: Holandia, W. Brytania, Norwegia. Jak się komuś ruski gaz nie podoba i obawia się ruskiego szantarzu to niech go nie kupuje. To proste. Ja właśnie intaluje sobie na dach 8 kW fotowoltaniki (chińskiej) co mam nadzieję uniezależni mnie od polskiego węgla i ruskiego gazu. Polecam Panu to samu - może jeszcze zdąży Pan wg starych przepisów.

 8. rob ercik

  Tik tak, pan Ozdoba nie wie że doskonałą alternatywą dla Gazpromu jest jeszcze więcej, jeszcze tańszego LNG z USA ... Gazoporty w Europie wykorzystane w 30% ... I on jest wiceministrem ... dramat

 9. Nysa

  Powiedział prawdę tylko , że skończy się to jak zwykle - wywieszeniem białej flagi przez Polskę czyli walkowerem.

 10. gonić pastuchów

  Cóż panie Ozdoba - jak to mówią: "psy szczekają a karawana jedzie dalej".

 11. leming

  Odchodzenie od węgla,to są jakieś bzdury,bo gdy to się faktycznie stanie to gaz i uran do elektrowni będzie droższy od złota.Jedyną nadzieją jest przełom technologiczny w produkcji energii,coś na kształt zimnej fuzji.Materia przecież ma naturę elektryczną i wysiłki powinny pójść na bezpośrednie uzyskanie energii elektrycznej z materii,bez etapu spalania

Reklama