Reklama

Gaz

Ukraina otworzyła nowy szlak importu gazu

Fot.: UkrTransGaz
Fot.: UkrTransGaz

Operatorzy ukraińskiego i rumuńskiego systemu przesyłowego podpisali umowę umożliwiającą od stycznia 2020 roku import gazu z Turcji i Europy Południowej przez Rumunię do Mołdawii i na Ukrainę.

Podpisane dzisiaj porozumienie umożliwi zasilenie części Mołdawii oraz południowej Ukrainy gazem pochodzącym z Europy Południowej oraz Turcji. Maksymalna przepustowość na połączeniu Ukraina-Rumunia wyniesie 17,8 mln m sześc. na dobę z Ukrainy oraz 15,8 mln m sześc. z Rumunii.

Dotychczas realizacja importu gazu z Rumunii na Ukrainę była niemożliwa z uwagi na umowę tranzytową Naftohazu z Gazpromem. Od 1 stycznia 2020 roku, gdy umowa przestanie obowiązywać, znikną przeszkody dla importu gazu z Rumunii na Ukrainę. Południowy kierunek dostaw ma na celu również zwiększenie bezpieczeństwa dostaw błekitnego paliwa na Ukrainę i Mołdawię w wypadku braku porozumienia dotyczącego przedłużenia kontrakt tranzytowego.

Rozmowy, których zwieńczeniem było podpisanie umowy, trwały trzy lata. Udział w nich brała Komisja Europejska oraz operatorzy z Grecji, Mołdawii i Bułgarii.

Dotychczas, spośród państw UE, Ukraina mogła importować gaz wyłącznie ze Słowacji, Węgier i Polski.

Komentarze