Reklama

Gaz

Onet: Czaputowicz dopuszcza kupno gazu z Nord Stream 2 po 2022 roku

Fot.: MSZ
Fot.: MSZ

Jak poinformował w swoim tekście na portalu Onet prezes Ośrodka Analiz Strategicznych Witold Jurasz, minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz powiedział podczas konferencji zorganizowanej przez Fundację im. Stefana Batorego, iż po wygaśnięciu obecnie obowiązującej umowy z Gazpromem Polska może kupować gaz z Niemiec.  Polityk zastrzegł przy tym, że kluczowym czynnikiem wpływającym na decyzję o zakupie będzie cena błękitnego paliwa.

„Będziemy kupować najtaniej, być może ze Stanów Zjednoczonych, być może z Niemiec” - powiedział Czaputowicz, odpowiadając na pytanie dotyczące perspektyw dla scenariusza, w którym wygasa umowa z Gazpromem, a gazociąg Baltic Pipe nie jest gotowy do użytku. Minister stwierdził jednocześnie, iż ma nadzieję, że do sytuacji takiej nie dojdzie.

Witold Jurasz, autor artykułu, stwierdził, że charakterystyka niemieckiego systemu przesyłowego wskazuje, iż gaz kupowany ewentualnie z Niemiec pochodziłby najprawdopodobniej z gazociągu Nord Stream 2. Przyczynia się do tego fakt, że kontrowersyjny gazociąg wychodzić będzie na ląd nieopodal granicy polsko-niemieckiej.

Wystąpienie minister Czaputowicza miało miejsce podczas debaty „Polska w świecie kryzysów” zorganizowanej przez Fundację im. Stefana Batorego.

Reklama

Komentarze

    Reklama