Reklama

Gaz

Od początku roku Ukraina sprowadziła ok. 200 mln m3 gazu z Węgier i Słowacji

Fot. www.gazprom.com
Fot. www.gazprom.com

Od początku bieżącego roku Ukraina sprowadziła około 200 mln m3 gazu z Węgier i Słowacji - poinformował Serhij Makogon, kierujący pracami tamtejszego operatora.

W grudniu Makogon informował, że w okresie zimowym Ukraina będzie raczej ograniczać import surowca, koncentrując się na wytłaczaniu gazu z podziemnych magazynów.

Od początku roku głównym kierunkiem importowym dla Ukrainy są Węgry - w tym przypadku dzienny wolumen ukształtował się na średnim poziomie 13 mln m3. Z nad Balatonu popłynęło dotychczas nad Dniepr ok. 181,1 mln m3 gazu. 

Znacznie mniej imponująco wyglądają dane w przypadku Słowacji - to ok. 1,2 mln m3 dziennie i ok. 16,6 mln m3 ogółem.

Reklama
Reklama

W tym miejscu warto przypomnieć również, że od nowego roku Gazprom poważnie ograniczył tranzyt przez Ukrainę. Jeszcze w końcówce grudnia 2020 r. wynosił on około 180 mln m3 dziennie, ale od początku stycznia spadł o 27,7% - do 130 mln m3. Ukraińcy deklarują, że są przygotowani na obsługę większych wolumenów.

W grudniu 2019 roku Ukraina i Rosja podpisały pakiet umów dotyczący kontynuacji tranzytu. W pierwszym roku obowiązywania umowy miał on wynieść 65 mld m3, natomiast w czterech kolejnych - 40 mld m3. 

Komentarze