• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Od kwietnia do czerwca Gazprom zadłużył się na ponad 600 mln euro

Fot. Peter Linke / Flickr
Fot. Peter Linke / Flickr

W kwietniu i czerwcu Gazprom zaciągnął kredyty, których łączna wartość przekroczyła 600 milionów euro - wynika z opublikowanego przez spółkę dokumentu.

W prospekcie możemy przeczytać, że na przełomie kwietnia i maja Gazprom zaciągnął międzynarodowe zobowiązania finansowe na kwotę 100,3 mln euro, z terminem spłaty w 2025 roku.

Jeszcze więcej rosyjski gigant pożyczył w czerwcu 2020 - tutaj kwota osiągnęła astronomiczne 500 milionów euro - w tym przypadku termin zapadalności to również rok 2025.

W porównaniu do 2019 przychody  spółki z eksportu gazu w okresie styczeń - marzec spadły o ponad połowę  - informowała niedawno Federalna Służba Celna. Fizyczny eksport „błękitnego paliwa” spadł w tym okresie o 24,2% - do 46,6 mld m3. Analitycy spodziewają się, że w związku z pandemią koronawirusa oraz ciepłą zimą eksport do Europy wyniesie w 2020 r. około 166,6 mld m3.

W pierwszej połowie maja br. eksperci cytowani przez serwis Finanz.ru informowali, że w związku z poważną nierównowagą w ubiegłorocznym budżecie Gazpromu, konieczne będzie zaciągnięcie pożyczki lub pożyczek. Wrażenie robi ich wysokość, albowiem mowa tutaj o dziesięciu miliardach dolarów. 

Komentarze