Reklama

Gaz

Norweski „Troll” pomoże w zaspokojeniu europejskiego popytu na gaz

Fot. Øyvind Gravås and Even Kleppa / www.equinor.com
Fot. Øyvind Gravås and Even Kleppa / www.equinor.com

Norwegowie rozpoczęli wydobycie gazu ziemnego w ramach trzeciej fazy eksploatacji podmorskiego złoża Troll - podaje agencja Reutera. Pozwoli to przedłużyć jego „żywotność”  aż do roku 2050 r.

Królestwo Norwegii jest największym w Europie Zachodniej „producentem” ropy naftowej i gazu ziemnego, pokrywając ok. 22% rocznego zapotrzebowania. Samo złoże Troll, zdaniem Equinora, zabezpiecza 8% dostaw "błękitnego paliwa" do UE.

Reklama
Reklama

„Dalszy rozwój złoża Troll wzmacnia zdolność Norwegii do zabezpieczenia w najbliższych dziesięcioleciach dostaw gazu do Europy” - czytamy w oświadczeniu Equinora.

W ramach trzeciej fazy spółka spodziewa się wydobyć ok. 347 mld m3 gazu. Analitycy cytowani przez Reutersa zwracają uwagę, że dzięki wykorzystaniu istniejącej już infrastruktury, obecna faza rozwoju złoża kosztowała zaledwie 918 milionów dolarów. To znacznie mniej, w przełożeniu na miliardy metrów sześciennych, niż w przypadku dwóch pierwszych etapów. „Produkcja” błękitnego paliwa z Trolla rozpoczęła się w roku 1995.

„(...) to jeden z najbardziej dochodowych projektów w całej historii Equinora” - napisano w oświadczeniu, odnosząc się do tego etapu rozwoju. Jego udziałowcami są: Petoro (56%), Equinor (30,58%), Shell (8,10%), TotalEnergies (3,69%) i ConocoPhillips (1,62%).

Reklama

Komentarze

    Reklama