Nord Stream 2 AG nadal próbuje ominąć europejskie prawo

29 lipca 2020, 16:30
nsp2-connecting-pipe-sections-above-water-axel-schmidt-1-201908-small-rgb-5
Fot. www.nord-stream2.com
Energetyka24
Energetyka24

Spółka Nord Stream 2 AG odwołała się do Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie odrzucenia jej skargi, która dotyczyła uchylenia nowelizacji dyrektywy gazowej.

„20 maja 2020 roku sąd postanowił oddalić powództwo ze względów proceduralnych. Nie odrzucił pozwu co do meritum. Nie podzielamy argumentacji sądu w kwestiach proceduralnych i pozostajemy przekonani, że zmiany w dyrektywie gazowej stanowią nielegalną dyskryminację” - czytamy w komunikacie spółki.

W swojej pierwotnej skardze firma argumentowała, że dokument narusza unijne zasady równego traktowania i proporcjonalności. 

Dyrektywa, której nowelizacja weszła w życie w maju 2020, zakłada, że podmioty eksploatujące gazociąg są zobowiązane do: zapewnienia rozdziału pomiędzy systemami przesyłowymi a ich operatorami, ustanowienia niedyskryminującego dostępu stron trzecich oraz realizacji dostaw gazu na podstawie publikowanych taryf. 

Nowelizacja spowodowała, że nowe oraz istniejące gazociągi biegnące z państw trzecich do UE przez wody terytorialne państw członkowskich, będą objęte przepisami restrykcyjnego trzeciego pakietu energetycznego.

Zdaniem przedstawicieli NS2 AG rodzi to konieczność modyfikacji struktury organizacyjnej oraz finansowej całego przedsięwzięcia.

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24