Reklama

Gaz

Niemiecki sąd oddalił pozew przeciwko budowie gazociągu Eugal, lądowej odnogi Nord Stream 2

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Najwyższy Sąd Administracyjny w Berlinie i Brandenburgii odrzucił prywatny proces przeciwko budowie gazociągu Eugal, który będzie odbierał gaz z Nord Stream 2 w Niemczech, poinformowała sądowa służba prasowa.

„Naczelny Sąd Administracyjny w Berlinie i Brandenburgii postanowił dziś, że nie można zakwestionować zatwierdzenia konstrukcji Eugala w procesie brandenburskim” - czytamy w dokumencie.

Powód to osoba prywatna posiadającą działkę. Uważa, że ​​kontrola bezpieczeństwa środowiska nie była wystarczająca podczas wydawania pozwolenia na budowę infrastruktury, w szczególności wpływ na klimat związany bezpośrednio lub pośrednio z rurociągiem emisji gazów cieplarnianych nie został odpowiednio oceniony. Ponadto potrzeba realizacji projektu była nieuzasadniona ekonomicznie. W orzeczeniu sąd odwołuje się do poprzedniego orzeczenia, które odrzuca oba roszczenia.

Informacja prasowa nie pozwala na podważenie tej decyzji w sądzie wyższej instancji.

Eugalem miał popłynąć gaz Nord Stream 2 w Niemczech. Gazociąg o długości 480 kilometrów przejdzie przez kraje związkowe Meklemburgii-Pomorza Przedniego, Brandenburgii i Saksonii, a następnie, przekraczając granicę, zostanie podłączony do czeskiej sieci rurociągów.

Kontrowersyjny gazociąg

Druga nitka gazociągu Nord Stream na dni Morza Bałtyckiego od początku wzbudza ogromne kontrowersje. Wspólny projekt rosyjskiego Gazpromu, niemieckich Unipera i Wintershell, brytyjsko-holenderskiego Shella, francuskiej Engie i austriackiego OMV wyklucza Europę Środkowo-Wschodnią z tranzytu gazu i stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego całego regionu, w tym również dla Polski. 

W grudniu prezydent USA Donald Trump nałożył sankcje na firmy uczestniczące w projekcie. W styczniu doszły dodatkowe sankcje na dostawców m.in. na Swiss Alseas. Amerykański przywódca zdążył w ostatniej chwili, gdyż do zakończenia budowy gazociągu pozostało 100 km. Kreml jednak odgraża się, że Nord Stream 2 zostanie ukończony.  

Komentarze