Reklama

Gaz

Niemiecki biznes jest przekonany, że Nord Stream 2 zostanie ukończony

Fot. www.nord-stream.com
Fot. www.nord-stream.com

Niemiecki biznes wierzy w ukończenie Nord Stream 2 i uważa, że projekt ten należy rozpatrywać także w kontekście „globalnego partnerstwa energetyczno-środowiskowego” - wynika ze słów Michaela Harmsa, dyrektora wykonawczego Komisji Wschodniej Niemieckiego Biznesu (OAOEV).

Harms wyraził zadowolenie ze stanowiska niemieckiego rządu, który „zdecydowanie popiera Nord Stream 2”. Dodał również: „Wychodzimy z założenia, że ​​ten projekt, który uzyskał pełną akceptację w UE, rzeczywiście zostanie ukończony”.

Niemiec wezwał, aby kwestie związane z Nord Stream 2 były omawiane ze Stanami Zjednoczonymi w kontekście takich tematów jak: ochrona klimatu, zielona transformacja oraz bezpieczeństwo energetyczne Ukrainy. Jego zdaniem dopiero „wtedy można znaleźć pragmatyczne rozwiązanie. Musimy podejść do tego konstruktywnie, bez Rosji nie będziemy w stanie rozwiązać problemu zmian klimatycznych” - mówił.

Warto odnotować jak bardzo zmienił się ton wypowiedzi OAOEV na przestrzeni ostatnich miesięcy. „Do tej pory nieustannie ostrzegaliśmy przed odwetem na Stanach Zjednoczonych, ponieważ nie chcieliśmy znaleźć się w spirali sankcji. Teraz patrzymy na to trochę inaczej” - grzmiał w lipcu 2020 r. szef OAOEV. Nieodzownym, przynajmniej wówczas, było jego zdaniem wdrożenie środków zaradczych. Mogłyby one przybrać formę zarówno kontrsankcji, jak i kroków dyplomatycznych, czy rekompensat dla firm, które ucierpią w wyniku działań USA.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama