Reklama

Gaz

Niemiecka przysługa dla Ukrainy: Pełna moc Nord Stream 2 nie wcześniej niż w 2020

Fot. Gazprom.ru
Fot. Gazprom.ru

Pełną objętość gazociągu Nord Stream 2 będzie można wykorzystać dopiero pod koniec 2020 r. – informują rosyjskie media powołując się na informacje przekazane przez niemiecką spółkę Gascade odpowiedzialną za rurociąg Eugal, stanowiący lądowe przedłużenie kontrowersyjnego gazociągu. Do tego czasu Gazprom będzie zmuszony dalej wykorzystywać tranzyt ‘błękitnego paliwa’ przez terytorium Ukrainy.

Rosyjski Kommersant donosi, powołując się na swoje źródła w spółce Gascade, że do końca 2020 roku Gazprom będzie nadal musiał korzystać z ukraińskiego systemu tranzytowego do przesyłu rosyjskiego gazu do Europy. Będzie to spowodowane przedłużeniem prac nad budową rurociągu Eugal, stanowiącego jedno z naziemnych odnóg na terenie Niemiec gazociągu Nord Stream 2, który będzie gotowy już rok wcześniej.

W momencie oddania do eksploatacji gazociągu Nord Stream 2, planowanego na koniec 2019 r., będzie gotowa zaledwie pierwsza nitka rurociągu Eugal, która pozwoli na przesył 30,1 mld m sześc. gazu (do wschodnich Niemiec 9,9 mld i 21 mld m sześć do Czech). 2,7 mld m sześc zostanie przesłane do Holandii za pośrednictwem instniejącego gazociągu OPAL. Razem daje to jedynie 34 mld m sześc. ‘błękitnego paliwa’ jakie będzie można przesyłać gazociągiem Nord Stream 2, którego pełna przepustowość wynosi 55 mld m sześc.

Kommersant podkreśla, że dla wykorzystania w pełni przepustowości Nord Stream 2 nieodzowna jest druga nitka gazociągu Eugal. Jego budowa zostanie jednak zrealizowana już po wygaśnięciu kontraktu Gazpromu na tranzyt gazu przez Ukrainę. Termin obowiązywania umowy mija 31 grudnia 2019 r., co oznaczać będzie konieczność jej przedłużenia przez rosyjską spółkę z ukraińskim partnerem. Biorąc pod uwagę ubiegłoroczne zapotrzebowanie europejskich klientów na rosyjski gaz wynoszące 93 mld m sześc., to nawet przy uruchomieniu obu nitek budowanego na dnie Morza Czarnego gazociągu Turkish Stream (obie po 15,75 mld m sześc) Rosjanie będą musieli przesyłać nie mniej niż 30 mld m sześc gazu przez terytorium Ukrainy.

Reklama

Komentarze

    Reklama