Reklama

Gaz

Niemcy: rosyjskie media łączą przeciwników Nord Stream 2 z polskim PiS

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Działający w Niemczech rosyjski portal RT opublikował artykuł, który łączy niemiecką partię Zielonych z polskim Prawem i Sprawiedliwością. Wspólnym mianownikiem obu ugrupowań ma być sprzeciw wobec gazociągu Nord Stream 2. Biorąc pod uwagę nienajlepszą opinię, jaką PiS cieszy się nad Łabą, wydźwięk tekstu ma być jednoznaczny – chodzi o wizerunkowe uderzenie w jedynych w RFN przeciwników kontrowersyjnego podbałtyckiego połączenia.

Tytuł opublikowanego w środę 6 marca artykułu zawiera praktycznie całe przesłanie tekstu. „Przeciwko Nord Stream 2: niemieccy Zieloni współpracują z polską partią PiS” – pisze anonimowy autor materiału.

Kolejne akapity są próbą wykazania bliskiej współpracy dwóch ugrupowań na tymże polu. „Polski PiS i niemieccy Zieloni ideologicznie nadają na zupełnie różnych falach. Z jednym wyjątkiem: obie strony sprzeciwiają się gazociągowi Nord Stream 2 (…). 14 marca w Berlinie odbędzie się panel dyskusyjny (…), którego ważnym tematem powinien być gazociąg Nord Stream 2. Wśród panelistów są m.in. (…) europoseł Zielonych Reinhard Bütikofer oraz europoseł PiS Zdzisław Krasnodębski (…), który uważany jest za zaufanego człowieka Jarosława Kaczyńskiego (…). Bütikofer walczy z Nord Stream 2 od łamów Neues Deutschland począwszy na wspólnym występie z Polakiem skończywszy. Zasiada też z Krasnodębskim w jednej komisji parlamentarnej” – oznajmia artykuł.

Tekst poświęca też trochę miejsca profilowi Prawa u Sprawiedliwości. Według artykuł RT, PiS to partia prawicowych populistów, skrajnie przeciwna migrantom, przy której niemieccy chrześcijańscy demokraci spod znaku CSU (czyli bardziej konserwatywnego z dwóch chadeckich ugrupowań) wyglądają na liberałów.

Biorąc pod uwagę nienajlepszą prasę PiS w Niemczech, tak wystosowany artykuł ma na celu uderzyć wizerunkowo w Zielonych poprzez wykorzystanie odium współpracy z Prawem i Sprawiedliwością. Dowodów na złą opinię Niemców o polskiej partii rządzącej i jej prezesie jest całe mnóstwo. Jako stosunkowo najnowszy posłużyć może tegoroczna karnawałowa parada w Dusseldorfie, podczas której wystawiono karykaturę Jarosława Kaczyńskiego dosiadającego ukrzyżowanej i zakneblowanej kobiety z napisem „Liberalna Polska”.

Warto w tym momencie zauważyć, że Zieloni są jedyną partią w Budnestagu, która nieustannie otwarcie sprzeciwia się realizacji projektu podbałtyckiego połączenia.

Można zatem założyć, że rosyjskie media chcą w ten sposób stworzyć wrażenie, że każdy podmiot sprzeciwiający się gazociągowi Nord Stream 2 jest powiązany z niemile widzianą w Niemczech partią PiS.

Reklama

Komentarze

    Reklama