• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Niemcy o propozycjach ws. cen gazu: Nie blokujemy, ale jesteśmy sceptyczni

Fot. fdecomite / Flickr

Niemiecki minister gospodarki oświadczył w wywiadzie dla „Handelsblatt”, że Berlin nie blokuje żadnych rozwiązań ws. pułapu cen gazu, jest po prostu sceptyczny.

Na pytanie czy Niemcy blokują europejskie rozwiązania w sprawie cen gazu minister Habeck odparł: „Nie blokujemy. W Pradze państwa UE uzgodniły elastyczny, dynamiczny i sprytny pułap na czasy wygórowanych cen. Jestem jednak sceptyczny, jeśli chodzi o ustaloną cenę maksymalną na rynku, ponieważ byłaby ona albo za wysoka, albo za niska” - wyjaśniał minister.

Habeck nie pozostawił również złudzeń, co do skali wyzwań jaka czeka mocno uzależnionych od rosyjskiego surowca Niemców: „Aby związać koniec z końcem zimą, musimy ograniczyć zużycie gazu”.

W wywiadzie znalazło się również odniesienie do preferowanej odpowiedzi na kryzys: „Najlepszym rozwiązaniem, jakie znaleźliśmy, jest wspólny zakup gazu. Wielkie koncerny energetyczne powinny wykorzystać swoją siłę na rynku europejskim do utrzymywania cen na niskim poziomie, a nie do >przebijania< się nawzajem” - przekonywał przedstawiciel rządu.

Komentarze