Reklama

Gaz

Naimski dla E24: rozbudowa terminala LNG daje polskiej gospodarce nowe możliwości

Fot. Flickr
Fot. Flickr

”Rozbudowany gazoport, zwiększone możliwości przyjmowania skroplonego gazu w Świnoujściu to element realizacji strategii dywersyfikacji źródeł dostaw gazu do Polski” - powiedział portalowi Energetyka24.com Piotr Naimski. 

W siedzibie Gaz-Systemu podpisano umowę na rozbudowę terminala LNG w Świnoujściu. Wartość umowy zawartej pomiędzy spółką Polskie LNG i Zarządem Morskich Portów Szczecin a konsorcjum TGE Gas-Engineering-PORR opiewa na 2 mld zł. Po rozbudowie możliwości regazyfikacyjne terminala sięgną 8,3 mld m3.

Na uroczystości podpisania umów, oprócz ministra gospodarki wodnej i żeglugi środlądowej Michała Gróbarczyka, obecny był pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, Piotr Naimski, który powiedział nam o znaczeniu rozbudowy gazoportu.

"Rozbudowany gazoport, zwiększone możliwości przyjmowania skroplonego gazu w Świnoujściu to element realizacji strategii dywersyfikacji źródeł dostaw gazu do Polski. Możliwości regazyfikacyjne w Świnoujściu będą zwiększone do końca 2022 roku. W połączeniu z podmorskim gazociągiem Baltic Pipe, łączącym nas z Danią i Norwegią, który również będzie zakończony w 2022 roku, to daje możliwość polskiej gospodarce, polskim odbiorcom do zaopatrzenia w gaz z kompletnie nowych kontraktów, nowych kierunków, nowych źródeł, w stosunku do tego, co mamy do tej pory – powiedział w rozmowie z portalem Energetyka24.com pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

"Kontrakt długoterminowy z Gazpromem, który wygasa w 2022 roku i nie będzie przedłużany" – dodał.

W piątek 3 lipca do gazoportu wpłynie już setna dostawa LNG od początku operowania terminala, czyli grudnia 2015 roku. Będzie to dostawa z Kataru, jak wspomniał podczas konferencji Naimski. Dodał jednak w kontekście wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie, że współpraca handlowa między Polską a Stanami Zjednoczonymi nie byłaby możliwa bez terminala LNG w Świnoujściu.

Reklama

Komentarze

    Reklama