• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Mucha: 2019 był rekordowy jeśli chodzi o konsumpcję gazu

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Rok 2019 był rekordowym rokiem (…) jeśli chodzi o konsumpcję gazu. Jej wzrost wyniósł 2,3% - powiedział Henryk Mucha, prezes PGNiG Obrót Detaliczny.

Prezes Mucha brał udział w panelu poświęconym przyszłości błękitnego paliwa w Europie, zorganizowanym w ramach Kongresu Polskiego Przemysłu Gazowego. „Gaz ma potencjał, nie tylko na rynku globalnym, europejskim, ale też w naszym kraju. Rok 2019 był rekordowym rokiem (…) jeśli chodzi o konsumpcję gazu. Jej wzrost wyniósł 2,3%. Jeśli popatrzymy na udział LNG, to wyniósł on aż 19%” - powiedział Mucha.

„Pandemia przyczyni się do nieznacznego zmniejszenia zapotrzebowania na gaz, ale w mojej ocenie w krótkim okresie ta tendencja wróci. Jeśli popatrzymy na udział gazu ziemnego w zużyciu energii pierwotnej, to w 2019 roku stanowił on aż 36%. Jeżeli popatrzymy na udział w gazu w globalnym miksie energetycznym, to wynosił on ponad 24%” - dodał.

Mucha mówił też o powstającym w Polsce segmencie pojazdów zasilanych różnego rodzaju paliwem gazowym. „Sprzedajemy gaz sprężony. Jego odbiorcami są przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej. W 2019 roku spośród tysiąca zakupionych autobusów aż 182 pojazdy posiadały napęd CNG. To nie jest wyłącznie kwestia niskiej emisyjności, ale też niskiego hałasu i pewnego partnerstwa, jakie dostarczamy naszym klientom” - dodał.

Komentarze