Reklama

Gaz

Morawiecki: z premierem Litwy rozmawialiśmy o bezpieczeństwie energetycznym

Fot. P. Tracz / KPRM / Flickr
Fot. P. Tracz / KPRM / Flickr

Premier Mateusz Morawiecki, który przebywa we wtorek z wizytą w Wilnie, poinformował, że z premierem Litwy Sauliusem Skvernelisem rozmawiał m.in. o kwestiach biznesowych, gospodarczych i inwestycyjnych, a także bezpieczeństwie energetycznym.

"Tutaj, w tym kontekście warto poruszyć rosnące bezpieczeństwo strategiczne Polski, ponieważ mamy coraz lepiej zdywersyfikowane źródła dostaw gazu i przez to jesteśmy też stabilnym punktem bezpieczeństwa gazowego i energetycznego w tej części Europy i wspieramy w ten sposób również bezpieczeństwo energetyczne krajów bałtyckich" - mówił polski premier.

Dodał, że poruszone zostały też kwestie związane z wyzwaniami w Europie, takimi jak wieloletnie ramy finansowe. "Tu praktycznie Polska i Litwa ma bardzo podobne - jeśli nie prawie że identyczne - stanowiska dotyczące negocjacji budżetowych na kolejne 7 lat w perspektywie budżetowej" - podkreślił Morawiecki. 

Poruszaliśmy także - zaznaczył premier - tematykę rolnictwa związaną z tym, że Polska otrzymała tekę komisarza ds. rolnictwa w przyszłej Komisji Europejskiej.

"Rozmawialiśmy również o sprawach związanych z zakupami wzajemnymi i (omówiliśmy też - PAP) wspólne zakupy obronne. Ale także kwestie biznesowe, kwestie gospodarcze, inwestycyjne; inwestycje polskich firm na Litwie. I oczywiście zapraszamy też litewskie firmy do inwestowania w Polsce" - mówił szef polskiego rządu. 

"Cieszę się, że te więzy gospodarcze i biznesowe są nie tylko bliskie, ale stają się coraz bliższe, bo to powoduje, że mamy bardzo podobne patrzenie na wiele spraw w Europie" - dodał Morawiecki. (PAP) 

Reklama

Komentarze

    Reklama