• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Morawiecki po spotkaniu z Merkel: mamy podobne spojrzenie na kwestię Ukrainy

Fot.: Kancelaria Premiera/Flickr.com
Fot.: Kancelaria Premiera/Flickr.com

Mamy podobne spojrzenie na bezprawną aneksję Krymu i celową destabilizację Ukrainy; podkreślamy jak ważne jest utrzymanie stabilnej sytuacji w tym kraju, także w kontekście Nord Stream 2 - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki na konferencji z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

"Mamy podobne spojrzenie na bezprawną aneksję Krymu i celową destabilizację Ukrainy, razem wzywamy Rosję do przestrzegania prawa, uniwersalnych norm prawa międzynarodowego, w tym zasady integralności terytorialnej procesów demokratycznych i rządów prawa" - powiedział Morawiecki na konferencji prasowej w Warszawie.

"Tutaj podkreślamy jak ważne jest utrzymanie stabilnej sytuacji na Ukrainie, i też ważne jest to w kontekście Nord Stream 2" - dodał premier zaznaczając, że ta inwestycja "niestety może wypchnąć tranzyt gazu przez Ukrainę, który jest swojego rodzaju gwarancją przynajmniej względnego pokoju, przynajmniej w tej części Ukrainy, gdzie jest ten pokój cały czas".

Jak zaznaczył szef rządu, "jest to bardzo ważny obszar, który podkreślamy zarówno z punktu widzenia odejścia od uzależnienia się od rosyjskiego gazu, ale też w celach politycznych". Morawiecki podkreślił, że Ukraina jest ważnym partnerem i dla Polski i dla Niemiec; wskazał, że warto wspierać ukraińskie reformy instytucji.

ML/PAP

Komentarze