Reklama

Gaz

Minister energetyki Ukrainy: do stycznia podpiszemy umowę tranzytową z Rosją

http://ukrdgri.gov.ua/
http://ukrdgri.gov.ua/

Ołeksij Orżel zapewnił, że prowadzone z Rosją rozmowy doprowadzą do podpisania umowy tranzytowej jeszcze przed rozpoczęciem nowego roku.

„Mogę z całą pewnością powiedzieć, że od 1 stycznia będziemy otrzymywać tranzyt (gazu z Rosji – red.), z uwzględnieniem interesów Ukrainy” – zapewnił minister energetyki i ochrony środowiska Ukrainy Ołeksij Orżel.

„Na początku dyskutowaliśmy o roku, następnie o trzech latach, a teraz potencjalnie mówimy o dłuższym okresie. Ważne jednak jest, że mamy wyraźne i spokojne stanowisko” – dodał Orżel w trakcie talk-show „Prawo na Wladu” na antenie kanału 1+1.

Wypowiedź ukraińskiego ministra poprzedziła piątkowe negocjacje ukraińsko-rosyjskie dotyczące przyszłości tranzytu gazu przez Ukrainę. Rozmowy nastąpiły po spotkaniu Putin-Zełenski w kuluarach spotkania „czwórki normandzkiej” 9 grudnia. Równocześnie prowadzone są rozmowy w formacie trójstronnym z udziałem Komisji Europejskiej, poświęcone temu samemu zagadnieniu.

Na rozmowy dwustronne nalegali rosyjscy negocjatorzy, którzy oferują Ukrainie również zniżkę na gaz ziemny w zamian za wznowienie bezpośrednich dostaw oraz zrzeczenie się z przyznanych Naftohazowi przez arbitraż 2,56 mld USD, które wraz z odsetkami musi zapłacić Gazprom.

„Codziennie, po trzy, cztery, pięć razy kontaktujemy się z naszymi europejskimi partnerami, sojusznikami, abyśmy podpisali opłacalny dla nich i dla nas kontrakt” – zapewnił Orżel rozwiewając obawy o możliwe wyrażenie zgody przez negocjatorów ukraińskich na niekorzystne warunki wymuszone przez Rosję.

Reklama

Komentarze

    Reklama