Reklama

Gaz

MF planuje objąć monitoringiem przewozy oleju opałowego i LPG

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Objęcie monitoringiem przewozów, m.in. oleju opałowego i LPG zapowiedział w środę pełnomocnik ministra finansów ds. informatyzacji Przemysław Koch.

Koch powiedział podczas środowej konferencji "Cyfryzacja polskiej gospodarki" zorganizowanej przez Dziennik Gazetę Prawną, że cyfryzacja jest skutecznym narzędziem poprawy konkurencyjności gospodarki.

Poinformował, że od 15 lutego br. z usługi Twój e-PIT, która pozwala automatycznie rozliczyć podatek przez urząd skarbowy skorzystało już ok. 3,8 mln podatników. Koch dodał, że w przyszłym roku usługa ta zostanie rozszerzona o osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą.

"Mogę spokojnie powiedzieć, że rozpoczęliśmy rewolucję podatkową. Rewolucję w podatkach, gdzie rozliczenie podatku jest banalnie proste" - podkreślił.

Zaznaczył, że Twój e-PIT to tylko etap w cyfryzacji fiskusa. "W naszym harmonogramie zatwierdzonym przez kierownictwo MF mamy już m.in. zaplanowane: wdrożenie centralnego systemu poboru podatku Poltax plus, wdrożenie modelu rozliczania należności podatkowych w oparci o indywidualne rachunki wystawione dla każdego podatnika w Polsce" - poinformował pełnomocnik.

Dodał, że planowane jest wdrożenie listy rzetelnych podatników, tzw. white list. "Wdrażamy także kolejną odsłonę rozwiązania SENT, w ramach której będziemy monitorować przewozy i zakupy kolejnych towarów wrażliwych, m.in. leków, LPG i oleju opałowego" - mówił.

jw/PAP

Komentarze