• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Menadżer i twórca „hymnu” Gazpromu oskarżony o podżeganie do zabójstwa

Fot. Gazprom.ru
Fot. Gazprom.ru

Usiłowanie zabójstwa podjęte przez grupę osób będących w zmowie - brzmi zarzut jaki usłyszał Władimir Tumajew, członek rady spółki należącej do Gazpromu i jej były prezes. Według śledczych 71-letni menadżer miał nająć płatnych morderców do pozbawienia życia swojego byłego parntnera biznesowego. 

Do próby zabójstwa Wadima Stjażkina miało dojść 15 marca 2017 r. Biznesmen przed własnym domem w miejscowości Iżewsk miał zostać najpierw ciężko pobity przez dwóch niezidentyfikowanych napastników, a następnie postrzelony w brzuch z broni pneumatycznej. Według ustaleń śledczych mężczyzna przeżył dzięki stawieniu czynnego oporu napastnikom i powiadomieniu policji natychmiast po zajściu.

Oskarżonym o podżeganie do zabójstwa został Władimir Tumajew, członek rady spółki Specgazawtotrans i jej były prezes (firma jest spółką-córką koncernu Gazprom zajmującą się budową i remontem infrastruktury przesyłowej). Stjażkin był przyjacielem byłego zięcia Tumajewa i w 2013 r. poręczył kredyt dla firmy członka rodziny menadżera. W aktach oskarżenia stwierdzono, że po rozwodzie córki, Tumajew wykupił od banku prawa do windykacji pobranych środków pieniężnych na nieudany, jak się okazało, interes. Odmowa poręczyciela zwrotu sumy (ok. 10 mln rubli) stała się powodem sporu pomiędzy mężczyznami, a w końcu do zorganizowania zamachu.

19 lutego br. sąd wydał nakaz zatrzymania Tumajewa pod zarzutem „chuligaństwa”. Początkowo były szef spółki Specgazawtotrans został objęty aresztem domowym, jednak na wniosek oskarżenia, która zażądała zmiany kwalifikacji czynu (na usiłowanie zabójstwa), Tumajew został kilka dni temu osadzony w areszcie. Grozi mu do 20 lat pozbawienia wolności.

Władimir Tumajew jest znaną i popularną w Rosji osobą nie tylko z uwagi na swoją działalność menadżerską w koncernie Gazprom. Kilka lat temu zasłynął swoją pozabiznesową aktywnością pobijając rekord Guinessa jako najstarszy zawodnik profesjonalnej drużyny piłkarskiej w Rosji. Będąc właścicielem założonego przez siebie zespołu „Gazowik” Iżewsk decydował się w końcowych minutach wspomóc piłkarzy i wychodzić na murawę. W swojej karierze piłkarskiej zdobył nawet 9 goli (jak zaznaczają rosyjscy dziennikarze – nie wszystkie z rzutów karnych).

Poza karierą sportową Tumajew był znany także ze swojej działalności artystycznej. W branży muzycznej zasłynął jako twórca i wykonawca nieoficjalnego hymnu koncernu Gazprom. Utwór stał się prawdziwym hitem internetu.

Komentarze