Reklama

Gaz

Litwa ogłosiła przetarg na budowę interkonektora z Polską (GIPL)

Fot.: Flickr
Fot.: Flickr

7 czerwca AB Amber Grid ogłosił międzynarodowy przetarg na budowę litewskiego odcinka interkonektora gazowego łączącego Litwę z Polską (GIPL). 

GIPL jest projektem wspólnego zainteresowania Unii Europejskiej (Project of Common-Interest – PCI) wdrażanym wspólnie przez AB Amber Grid i polski GAZ-SYSTEM S.A.

Litewska część GIPL; commons.wikimedia.com
Litewska część GIPL; commons.wikimedia.com

„(GIPL) jest projektem o dużym znaczeniu regionalnym. Gdy system przesyłu gazu państw bałtyckich zostanie połączony z systemem europejskim, bezpieczeństwo dostaw gazu w regionie jeszcze bardziej wzrośnie. Projekt zapewni konsumentom w państwach bałtyckich i Finlandii większą dywersyfikację źródeł dostaw gazu ziemnego i zróżnicowanie jego cen, otwierając również nowe możliwości dla uczestników rynku gazu” – zaznaczył prezes AB Amber Grid Saulius Bilys. 

Wykonawca wyłoniony w przetargu będzie odpowiedzialny za budowę gazociągu i stacji pomiarowej gazu. Rurociąg o długości 165 km i średnicy 700 mm będzie przebiegał między przepompownią Jauniūnai w rejonie szyrwinckim a granicą litewsko-polską w rejonie łoździejskim.

Termin składania zgłoszeń do udziału w przetargu upływa 8 sierpnia o 10:00 czasu litewskiego (9:00 czasu polskiego). Przetarg na zakup rur stalowych na potrzeby gazociągu zostanie ogłoszony zaraz po tym terminie.

Polska część GIPL; Gaz-System
Polska część GIPL; Gaz-System

Czas rozpoczęcia prac budowlanych na terytorium Litwy planowany jest na drugi kwartał 2019 roku. Oddanie gazociągu do użytku planowane jest na grudzień 2021 roku.
Całkowita długość gazociągu wynosić ma ok. 500 km, z czego 165 km przebiegać będzie przez terytorium Litwy.

Więcej informacji na temat przetargu można znaleźć na stronie AB Amber Grid.

Amber Grid / Gaz-System

Reklama

Komentarze

    Reklama