Reklama

Gaz

Litwa nadal kupuje rosyjski gaz. Co z gazoportem?

  • Fot. Sławomir Lewandowski

W grudniu tego roku wygasa długoterminowy kontrakt na dostawy rosyjskiego gazu na Litwę. Litewska spółka obrotu gazem Lietuvos Duju Tiekimas (LDT) rozpoczęła wstępne rozmowy z Gazpromem nt. dostaw w 2016 r.

Dyrektor handlowy LDT Harodlas Nauseda powiedział, że Litwa prawdopodobnie zakupi 500 mln m3 „błękitnego paliwa” od Gazpromu. Szacuje się, że zapotrzebowanie Litwy na gaz ziemny w 2016 roku wyniesie ok. 2 mld m3. 1,2 mld m3 zużywane jest przez zakłady AB Achema największy litewski koncern chemiczny, który kupuje gaz bezpośrednio od Gazpromu. 300 mln m3 odbierane będzie przez terminal LNG „Independence” w Kłajpedzie (jest wykorzystywany tylko w 20%).  Pozostałe 500 mln m3 gazu litewski LTD zamierza zakupić od rosyjskiego giganta gazowego.

W grudniu odbędzie się pierwsza aukcja gazu zimnego dla krajów bałtyckich, zorganizuje ją Gazprom. Na aukcje trafić ma ok. 6 mld m3 surowca. Nauseda powiedział, że jeśli cena oferowana przez rosyjski koncern będzie zbyt wysoka, Litwa najprawdopodobniej kupi go za pośrednictwem Łotwy. 

Zobacz także: Kijów chce tańszego gazu od Rosji

Zobacz także: Litwa bez gazoportu? "Taka opcja istnieje" [wywiad]

Komentarze