Reklama

Gaz

Kwieciński: drugi kwartał br. będzie dla PGNiG nieco trudniejszy od pierwszego

Fot. Flickr/Kancelaria Premiera
Fot. Flickr/Kancelaria Premiera

Drugi kwartał tego roku będzie dla Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa nieco trudniejszy od z powodu epidemii koronawirusa - powiedział w poniedziałek w Parkiet TV prezes gazowej spółki Jerzy Kwieciński.

"Myślę, że drugi kwartał będzie nieco trudniejszy, dlatego że pandemia znacznie silniej dotknie naszą gospodarkę i nie ma co ukrywać, że nie obejdzie się to bez wpływu na nasze wyniki" - powiedział Kwieciński.

"Jest to związane z tym, że naszymi klientami są nie tylko odbiorcy indywidualni, ale również firmy. To firmy z branży petrochemicznej jak PKN Orlen, czy Lotos, ale również zakłady nawozowe, czy firmy z sektora przetwórczego. Jeśli te firmy mniej produkują, to mniej zużywają gazu, a to przekłada się na nasze wyniki operacyjne i finansowe" - dodał.

Prezes powiedział, że dzięki zmienionej formule cenowej za gaz z kontraktu jamalskiego spółce uda się utrzymać marże w sektorze obrotu i magazynowania, co pozwoli zanotować dobre wyniki finansowe.

"Gorzej będziemy mieli w segmencie poszukiwania i wydobycia. Gaz i ropę naftową sprzedajemy po cenach rynkowych, co przełoży się na wyniki finansowe" - przyznał szef PGNiG.

Kwieciński powiedział, że w pierwszym kwartale PGNiG zwiększył sprzedaż gazu do 10,6 mld metrów sześciennych z 9,9 mld metrów sześciennych sprzedanych w pierwszych trzech miesiącach 2019 roku.

Jak zapowiedział prezes, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zamierza do końca tego roku zaktualizować swoją strategię. Spółka jest zainteresowania m.in. wejściem w sektor odnawialnych źródeł energii, sektor biogazowy i programy wodorowe.

"Naszym celem jest, żeby aktualizacja strategii została przyjęta przez nasze organy do końca tego roku" - stwierdził Kwieciński.

"Realizujemy obecnie naszą strategię średniookresową na lata 2017-2022. (...) Uważamy, że to jest dobry moment na aktualizację strategii i w tej chwili to przeprowadzamy, szczególnie z tego powodu, że w tym roku Unia Europejska myślę, że przyjmie nowy budżet i już mówi o nowej polityce gospodarczej szczególnie w obszarze energii na najbliższe" - dodał.

Źródło:PAP

Komentarze