• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Krymskie platformy wiertnicze trafią do Syrii?

Fot.: commons.wikimedia.org
Fot.: commons.wikimedia.org

Szef anektowanego przez Rosję Krymu Siergiej Aksjonow ogłosił, że nie wyklucza wykorzystania krymskich platform wiertniczych do prac na szelfie syryjskim.

O możliwości wykorzystania samo-podnośnych platform wiertniczych należących do Czornomornaftohazu Aksjonow poinformował na antenie Radio Krym.

„(...) proponuje się wykorzystanie naszych platform na szelfie syryjskim, trwają dyskusje na ten temat. Mamy absolutnie nową technologię, pozwalającą na wiercenie praktycznie na każdych głębokościach. Proces trwa, dyskutowane są elementy i technologie” – ogłosił szef zaanektowanej przez Rosję Republiki Krymu.

Rozmowy dotyczące wykorzystania krymskich platform są rezultatem memorandum o współpracy handlowo-gospodarczej zawartej między Republiką Krym i Syrią podczas wizyty delegacji krymskiej w Damaszku 15-16 października 2018 roku.

Wraz z zaanektowanym Krymem, Moskwa przejęła też niemal cały majątek Czornomornaftohazu (spółki-córki ukraińskiego Naftohazu) oraz rozpoczęła eksploatację położonych w północno-zachodniej części Morza Czarnego ukraińskich złóż gazu.

Komentarze