Reklama

Gaz

Krupa: Ciepłownie przejdą na gaz. Zapotrzebowanie wzrośnie o miliardy metrów sześciennych

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Ciepłownie będą musiały zrezygnować ze źródeł węglowych, będą musiały przejść na paliwo gazowe. Oznacza to kilka miliardów metrów sześciennych gazu więcej spalanych w Polsce - mówi Ireneusz Krupa, prezes Polskiej Spółki Gazownictwa.

Krupa mówił na konferencji EuroPOWER o przyszłości polskiego sektora ciepłowniczego. „Ciepłownie to potężny obszar do zagospodarowania. One nie będą miały wyjścia, będą musiały zrezygnować ze źródeł węglowych. Patrząc na to, jakie moce są tam zainstalowane, wychodzi, że jest to kilka gigawatów, które będą musiałyby przejść na paliwo gazowe. Oznacza to kilka miliardów metrów sześciennych gazu więcej spalanych w Polsce. Z jednej strony jest to wyzwanie, bo trzeba będzie przetransportować sieciami te kilka miliardów metrów sześciennych więcej, ale z drugiej: jest to ogromny potencjał dla PSG” - stwierdził.

„Koszty przyłączenia takiej elektrociepłowni będą mniejsze niż w przypadku klientów indywidualnych. Dzisiaj ta polityka jeśli chodzi o klientów indywidualnych wyraźnie wskazuje na to, by zachęcać do odejścia od paliwa gazowego, co jest dla mnie niezrozumiałe, bo wskazywanie na OZE jako źródło ciepła dla gospodarstw domowych jest obecnie przedwczesne. Podsumowując: jest to wyzwanie, ale i duża możliwość” - dodał Krupa.

Prezes PSG mówił również o wodorze jako paliwie przyszłości.„Obecnie nie istnieje sieć do przesyłu wodoru. Ile możemy wtłoczyć go do istniejących sieci? Niemcy mówią, że ok. 10%. Uważamy, że to bardzo optymistyczne (…). Jeśli na jednej sieci mamy odbiorców spalających wodór i nieprzystosowanych do jego spalania, to jest to duże wyzwanie. Myślę, że wkrótce pojawią się dedykowane sieci do przesyłu wodoru” - zaznaczył.

Komentarze