Reklama

Gaz

Kowalski: zrywamy więzy gazowe z Rosją, dlatego Moskwa działa przeciwko nam

Fot. Energetyka24
Fot. Energetyka24

Zrywamy więzy z Federacją Rosyjską, realizując wiele projektów dywersyfikacyjnych, takich jak kontrakty na dostawy gazu LNG z USA - powiedział minister Janusz Kowalski w odpowiedzi na pytanie GPC o rosyjskie działania przeciwko Polsce.

Kowalski pytany przez "GPC", na ile poważnym problemem w czasie zagrożenia koronawirusem jest aktywność rosyjskich trolli w internecie, odpowiedział, że "to bardzo poważny problem, którego nie można bagatelizować".

"Obecnie, w czasie zagrożenia koronawirusem, rzetelna informacja jest absolutną podstawą spokojnych działań nie tylko naszych, jako rządu, lecz także całego społeczeństwa. Rosyjska dezinformacja uaktywnia się właśnie w takim okresie. Wszystko po to, aby pogłębić kryzys i wywołać chaos" - ostrzegał.

Pytany, "dlaczego Rosjanie, który sami są w poważnym kryzysie chociażby ze względu na bardzo niskie ceny ropy, angażują się w działania przeciwko Polsce", wiceszef resortu aktywów państwowych powiedział: "Polska pod rządami Zjednoczonej Prawicy jest postrzegana jako lider w Europie Środkowo-Wschodniej. Zrywamy ostatnie więzy z Federacją Rosyjską, realizując wiele projektów dywersyfikacyjnych, wzmacniających nasze bezpieczeństwo, takich jak kontrakty na dostawy gazu LNG z USA czy przekop Mierzei Wiślanej. Oprócz tego na terenie Polski w kwietniu odbędą się największe od 30 lat manewry wojskowe z udziałem amerykańskiego wojska (Defender 2020 – przyp. red.). Takie działania poważnie osłabiają rosyjską pozycję w regionie" - zauważył.

W odpowiedzi na pytanie, "w jaki sposób rozpoznać prowadzone operacje dezinformujące", wiceminister zaznaczył, że "to zadanie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego".

jw/PAP

Komentarze