Reklama

Gaz

Kolejne pożyczki Nord Stream 2 AG. Finanse spółki budziły wątpliwości UOKIK

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Spółka Nord Stream 2 AG, operator projektu Nord Stream 2, w kwietniu 2020 r. zaciągnęła pożyczki w wysokości 87,5 mln euro od partnerów europejskich. Praktyki finansowe spółki wzbudzają wątpliwości europejskich regulatorów, w tym UOKIK-u. 

"W kwietniu 2020 r. Spółka zależna Nord Stream 2 AG zaciągnęła pożyczki od Wintershall Netherlands Transport and Trading BV, OMV Gas Marketing Trading and Finance BV, Shell Exploration and Production (LXXI) BV, Engie Energy Management Holding Switzerland AG, Uniper Gas Transportation and Finance BV w wysokości 87,5 mln euro zgodnie z warunkami umowy o długoterminowym finansowaniu zawartej między stronami w kwietniu 2017 r." - czytamy w raporcie.

Pod lupą UOKIK

Należąca do Gazpromu spółka celowa Nord Stream 2 AG, której koordynuje budowę gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego, jest pod lupą Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta od lat.

W 2018 roku UOKiK wszczął postępowanie antymonopolowe ws. koncentracji przez Gazprom i europejskich pożyczkodawców w realizacji projektu Nord Stream 2. Chodziło o zastrzeżenia ws. założenia spółki joint venture bez wcześniejszej zgody UOKiK. 

Urząd uznał, że umowa może ograniczać konkurencję i wzmocnić pozycję negocjacyjną Gazpromu wobec klientów w Polsce. Gazprom i jego europejscy partnerzy zdecydowali się rozwiązać sprawę powołując spółkę Nord Stream 2 AG, która w 100% należy do rosyjskiego giganta. Europejskie firmy w tym scenariuszu zostały pożyczkodawcami.

Obecnie UOKiK bada, czy to rozwiązanie, zamiast wejścia w spółkę konsorcjów współtworzących Nord Stream 2, nie jest próbą obejścia przepisów.

W listopadzie ubiegłego roku Urząd nałożył karę w wysokości 172 mln zł na francuską Engie, partnera projektu, za nieprzekazanie dokumentów w tej sprawie. Gazpromowi grozi kara wysokości 50 milionów euro, czyli ok. 213 mln zł. 

Reklama

Komentarze

    Reklama