• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Kłopoty finansowe Gazpromu. Od sierpnia zadłużył się na ponad pół miliarda euro

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Sytuacja finansowa rosyjskiego Gazpromu staje się coraz trudniejsza. Z prospektu emisyjnego wynika, że w minionym miesiącu spółka zaciągnęła kredyt w wysokości 400 mln euro.

„We wrześniu 2020 grupa otrzymała długoterminowy kredyt z międzynarodowego banku w wysokości 400 mln euro i terminem zapadalności w roku 2023” - czytamy w dokumencie. 

Nieco wcześniej, bo w sierpniu, rosyjska spółka zaciągnęła kilka krótkoterminowych pożyczek z rosyjskich baknów na kwotę ok. 163,5 mln euro. Termin ich spłaty mija w listopadzie 2020.

Gazprom spodziewa się, że w bieżącym roku dostawy gazu do Europy będą o 15% niższe od wolumenów notowanych w 2019 roku i wyniosą ok. 170 miliardów metrów sześciennych. To dla Rosjan oczywiście złe informacje, ponieważ w końcówce sierpnia raportowali, że zysk netto spółki w drugim kwartale zmniejszył się o ponad połowę w porównaniu z rokiem poprzednim. Wartość gazu ziemnego sprzedanego do Europy, będąca głównym źródłem dochodu, spadła w pierwszych sześciu miesiącach 2020 r. o 47% - do 756,3 mld rubli (10,3 mld dol).

Reklama
Reklama

Komentarze