Reklama

Gaz

Katar zamierza być hegemonem rynku LNG przez co najmniej 20 lat

Fot. Roy Luck / Flickr / ilustracyjne
Fot. Roy Luck / Flickr / ilustracyjne

Przez co najmniej dwie dekady Katar zamierza pozostawać największym na świecie producentem LNG - oświadczył Saad Sherida Al-Kaabi, Minister Stanu ds. Energii, kierujący Qatar Petroleum.

Minister chwalił się, że w najbliższych latach kraj wyda miliardy dolarów na zwiększenie mocy produkcyjnych. Katarczycy zamierzają docelowo osiągnąć pułap 126 mln ton rocznie, czyli poziom, do którego trudno będzie aspirować większości światowych producentów.

Reklama
Reklama

Saad Sherida Al-Kaabi dodał, że realizacja pierwszej fazy inwestycycji sprawi, iż Katar będzie w stanie produkować LNG tak tanio, że nawet ceny ropy na poziomie 20 dol. za baryłkę nie będą stanowić problemu. „To jeden z najbardziej konkurencyjnych projektów na świecie, być może najbardziej konkurencyjny”.

Przypomnijmy, że spółka Qatar Petroleum podjęła niedawno ostateczną decyzję inwestycyjną dotyczącą North Field East (NFE) - największego na świecie projektu LNG. W pierwszej fazie zwiększy on moce produkcyjne Kataru z 77 mln ton rocznie do 110 mln t/r. Docelowo, w okolicach 2027 roku ma być to wspomniane 126 mln t/r.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to produkcja LNG rozpocznie się już w czwartym kwartale 2025 roku. Projektowane instalacje pozwolą również na wytwarzanie LPG, kondensatu, etanu, siarki oraz helu.

Reklama

Komentarze

    Reklama