Reklama

Gaz

Juncker stawia Trumpowi warunki w sprawie zakupu LNG

Fot. EU2017EE Estonian Presidency / Flickr
Fot. EU2017EE Estonian Presidency / Flickr

Europa jest gotowa, aby zostać strategicznym partnerem USA w zakresie skroplonego gazu ziemnego oraz zmniejszania uzależnienia od Rosji - powiedział Jean-Claude Juncker. Dodał jednocześnie, że będzie to możliwe tylko wtedy, gdy ceny LNG z USA będą konkurencyjne.

„Le Point” zauważa, że w 2017 roku Unia Europejska zakupiła 2,8 mld m3 LNG z USA, co jest kroplą w morzu potrzeb dla tak dużej gospodarki. Francuscy dziennikarze przywołują tutaj obliczenia, z których wynika, że w ubiegłym roku UE importowała ok. 360 mld m3 gazu, co stanowi ok. 66% zużywanego surowca.

Międzynarodowa Agencja Energii informuje z kolei, że w perspektywie roku 2020 USA planują zwiększyć eksport LNG do Europy o 20%. W osiągnięciu tego celu - tj. maksymalizacji eksportu - pomaga polityka Donalda Trumpa, krytykowana, nota bene, właśnie przez europejskie media.  „Le Point” zwraca uwagę, że choć USA są w stanie produkować obecnie ok. 28 mld m3 LNG rocznie, to w perspektywie najbliższych lat ten wolumen ma wzrosnąć kilkukrotnie.

Od 2016 roku do Europy przypłynęło łącznie 40 statków służących do transportu LNG.

Komentarze