• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Intrygujący ruch Gazpromu. Gazowy gigant przejął portal społecznościowy

Fot. Flickr
Fot. Flickr

Gazprom przejął kontrolę nad popularnym w Rosji portalem społecznościowym VKontakte. Gigant gazowy, za pośrednictwem sieci spółek, kupił pakiet od najbogatszego Rosjanina Aliszera Usmanowa.

Jak poinformowała Agencja Reutera, rosyjski gigant gazowy Gazprom przejął kontrolę nad popularnym portalem społecznościowym VKontakte. Platforma ta chwali się posiadaniem ok. 600 milionów użytkowników, pochodzących głównie z Rosji, Białorusi i Kazachstanu.

Transakcja została zrealizowana za pośrednictwem założonej przez Gazprom spółki Sogaz. Firma ta świadczy usługi ubezpieczeniowe. Szefem rady nadzorczej tego podmiotu jest Aleksiej Miller, który piastuje również posadę prezesa Gazpromu. Co ciekawe, współudziałowcem Sogazu jest Jurij Kowalczuk, który jest uważany za przyjaciela Władimira Putina.

image

 Reklama

Sogaz odkupił udziały w MF Technologies (kontrolującej Grupę VKontakte) należące do firmy USM, będącej własnością Aliszera Usmanowa, multimiliardera, który cieszy się statusem najbogatszego Rosjanina. Dodatkowo, swoje udziały w MF Technologies zwiększył też Gazprombank.

Wszystkie te działania dały Gazpromowi kontrolę nad większością głosów w Grupie VKontakte. Krytyka tego przedsięwzięcia, wyrażana m. in. na łamach The Moscow Times, zwracała uwagę, że Gazprom, rosyjska spółka państwowa, jest forpocztą rządowej kontroli nad Internetem i platformami cyfrowymi. Gazowy gigant - za pośrednictwem swojej spółki Gazprom Media - uruchomił m. in. portal Yappy, będący konkurencją dla TikToka.

Komentarze