Gaz

Import gazu z Polski na Ukrainę wzrósł o 120 proc.

Fot.: UkrTranGaz
Fot.: UkrTranGaz

W okresie od stycznia do września Ukraina importowała z UE o 44% więcej gazu niż w analogicznym okresie rok temu. Import z Polski wzrósł o 120%.

Od początku roku Ukraina importowała z państw UE 11,2 mld m sześc. gazu ziemnego. Najwięcej surowca trafiło na Ukrainę ze Słowacji - 7 mld m sześc. (wzrost o 43%). Na drugim miejscu znalazły się Węgry, które wyeksportowały 3,1 mld m sześc. (wzrost o 29%). Polska wyeksportowała na Ukrainę 1,1 mld m sześc., co oznacza wzrost o 120% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego - informuje UkrTransGaz.

Znaczny wzrost importu gazu ziemnego związany jest z przygotowaniami do sezonu zimowego przy jednoczesnym wysokim ryzykiem nastąpienia przerw w dostawach gazu z Rosji z uwagi na kończący się 31 grudnia 2019 roku kontrakt na tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę.

Ukraina nie importuje gazu bezpośrednio z Rosji od 2015 roku. Dostawy odbywają się rewersem z krajów UE - Polski, Słowacji i Węgier. Największe zdolności przesyłowe posiada Słowacja.

Obecnie Ukraina podejmuje działania na rzecz zwiększenia dywersyfikacji dostaw gazu. Od stycznia 2020 roku uruchomiony ma zostać interkonektor pozwalający na import surowca z Rumunii. Modernizowana jest również stacja pomp Komarno, w celu umożliwienia zwiększenia rewersu z Polski.

Polska i Ukraina realizują również program zwiększenia możliwości przesyłowych gazu na kierunku Polska-Ukraina poprzez budowę nowego interkonektora.

Komentarze