• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Gazprom wstrzymał napełnianie części europejskich magazynów gazu

Fot. www.astora.de
Fot. www.astora.de

Gazprom wstrzymał napełnianie niektórych magazynów gazu na terytorium UE. Proces redukcji podaży rozpoczął się 31 lipca.

Wstrzymanie zatłaczania gazu dotyczy magazynu w niemieckim Rehden. W przypadku holenderskimego Bergermeer zauważalne są przepływy, ale ogólny bilans (objemujący także wytłaczanie) jest ujemny. Gaz nadal płynie do niemieckich PMG Katharina i Jemgum, ale i tu zaobserwować można było zmniejszenie wolumenów.

Ograniczono również dostawy za sprawą rurociągu Jamał - Europa. Do 30 lipca na granicy z Niemcami było to ok. 84 mln m3 dziennie, a we wtorek wolumen ten spadł poniżej 50 mln m3.

Reklama
Reklama

Sytuacja europejskiego sektora gazowego nie jest jeszcze dramatyczna, ale z pewnością jest już trudna. Po mroźnej zimie skomplikowało ją upalne lato, decyzje Rosjan oraz niedobór LNG na światowych rynkach. Co gorsza, wraz ze wzrostem cen surowca w Azji, spada liczba dostaw LNG do Europy. Wtrysk zregazyfikowanego paliwa z europejskich terminali do systemu przesyłowego gazu w lipcu 2021 r. spadł o 23% w stosunku do lipca 2020 r. i o 30% w porównaniu z lipcem 2019. W efekcie notowania „błękitnego paliwa” na Starym Kontynencie przekroczyły niedawno psychologiczną barierę 500 dol./ 1000 m3.

Tymczasem, Gazprom od wiosny nie zwiększył dostaw gazu, choć ma do tego możliwości. Koncern po raz kolejny nie dokonał też rezerwacji dodatkowych przepustowości tranzytowych przez Ukrainę. Zdaniem ekspertów spółka nie tylko "optymalizuje ceny i wolumeny" (grając na ich wzrost), ale również wywiera presję na Europę, w celu zagwarantowania ukończenia i uruchomienia gazociągu Nord Stream 2 .

Komentarze