Reklama

Gaz

Gazprom w tarapatach. "Wzrost zadłużenia, spadek przychodów"

Fot.www.gazprom.ru
Fot.www.gazprom.ru

W pierwszym kwartale br. Gazprom odnotował stratę w wysokości 108 082 mln rubli - wynika ze sprawozdania finansowego spółki. W analogicznym okresie roku ubiegłego raportowano 559 513 mln rubli zysku.

Dług netto Gazpromu wzrósł w pierwszym kwartale o 571 766 mln rubli, czyli o 18%, osiągając w ostatnim dniu marca pułap 3,739 bln. Spółka twierdzi, że przyczyną są tutaj głównie wahania kursów walut - szczególnie dolara i euro.

W ciągu pierwszych trzech miesięcy br. przychody Gazpromu ze sprzedaży gazu spadły o 24% i wyniosły 1,73 bln rubli. Co ciekawe, największe obniżki odnotowano w przypadku przychodów z eksportu do krajów europejskich - aż 45% w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym. Rosjanie tłumaczą, że ten drastyczny spadek został spowodowany obniżeniem zarówno średniej ceny gazu, jak i jego sprzedanych wolumenów.

Przychody ze sprzedaży surowca do krajów byłego Związku Sowieckiego spadły o 30 378 mln rubli, czyli 26%. W tym przypadku zmiana była spowodowana głównie zmniejszeniem ilości gazu (-24%), który posłano do tej grupy odbiorców.

Reklama

Komentarze

    Reklama