Reklama

Gaz

Gazprom: Rośnie eksport i wpływy do budżetu

Fot. www.gazprom.com
Fot. www.gazprom.com

W okresie styczeń - luty 2020 przychody Gazpromu z eksportu gazu rurociągami wzrosły o ponad 18% do 6,34 mld dol. - wynika z danych Federalnej Służby Celnej.

W raportowanym okresie cena za tysiąc metrów sześciennych gazu wyniosła średnio 172,8 dol, co oznacza, że była o 1,8% wyższa r/r.

Pierwsze miesiące roku były czasem, w którym Rosjanie zwiększyli eksport „błękitnego paliwa o 7,1% r/r do poziomu 37,1 mld m3.

Dobre wyniki odnotowano przede wszystkim w pierwszych czterech tygodniach roku. Przychody spółki w lutym były aż 12,9% niższe od styczniowych (2,95 mld dol.), zaś eksport spadł o 14,7%.

Reklama
Reklama

Na początku kwietnia Gazprom poinformował, że dostrzega „poważny niedobór” gazu w podziemnych magazynach na terytorium Europy. Zdaniem spółki tegoroczny sezon zakupowy zapowiada się jako jeden z najbardziej intensywnych od dziesięciu lat.

„Skutkiem mroźnej zimy jest poważny niedobór gazu w europejskich podziemnych magazynach. Rozpoczęty sezon ich zapełniania zapowiada się na jeden z >największych< od  2011 roku” - czytaliśmy w oświadczeniu Gazpromu.

Spółka zwracała uwagę, że z danych Gas Infrastructure Europe wynika, iż zakończony 25 marca sezon grzewczy był rekordowy - z PMG odebrano bowiem aż 65,6 mld m3 gazu. Poprzednie maksimum odnotowano trzy lata temu - również wtedy Europa zmagała się z mroźną pogodą.

Reklama

Komentarze

    Reklama