Reklama

Gaz

Gazociąg Zdzieszowice – Brzeg po odbiorze końcowym

Fot. IDS-BUD
Fot. IDS-BUD

Zakończono prace związane z budową gazociągu wysokiego ciśnienia relacji Zdzieszowice – Brzeg. Partnerem generalnego wykonawcy w realizacji inwestycji, IDS-BUD S.A., była spółka technologiczno-inżynieryjna DIM Construction Sp. z o.o. Inwestorem projektu jest Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A.

Infrastruktura jest elementem nowo powstałego gazociągu wysokiego ciśnienia Zdzieszowice – Wrocław o łącznej długości około 130 km. Jego trasa przebiega wzdłuż istniejącego gazociągu na terenie województw dolnośląskiego (gminy Długołęka, Czernica, Oława i miasto Oława) oraz opolskiego (gminy Skarbimierz, Olszanka, Lewin Brzeski, Dąbrowa, Opole, Prószków, Tarnów Opolski, Gogolin, Zdzieszowice i Leśnica).

W ramach inwestycji IDS-BUD S.A. wybudował odcinek gazociągu o długości 80 km, średnicy 1000 mm oraz o długości 4 km, średnicy 400 mm i ciśnieniu 8,4 MPa, wraz z obiektami towarzyszącymi i infrastrukturą niezbędną do obsługi. Obiekt pomyślnie przeszedł odbiory końcowe i posiada komplet decyzji umożliwiających jego eksploatację przez inwestora.

– Realizacja infrastruktury o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa energetycznego wymaga dużego doświadczenia inżynieryjnego i wykonawczego. W przypadku gazociągu Zdzieszowice – Brzeg dodatkowym wyzwaniem było duże rozdrobnienie gruntów, a także i ich niełatwa struktura geologiczna. Prace budowlano-montażowe przebiegały w oparciu o restrykcyjne zasady bezpieczeństwa na niemal 2,2 tys. działek. Cieszę się, że dzięki partnerskiej współpracy i skutecznym procedurom po stronie inwestora pandemia nie zatrzymała odbiorów końcowych oraz przekazania obiektu do eksploatacji – powiedział Marcin Idzik, prezes IDS-BUD S.A. 

W ostatnich tygodniach IDS-BUD S.A. zakończył prace związane z budową i przekazaniem do eksploatacji gazociągu Tworóg – Kędzierzyn o długości około 43 km. W budowie pozostaje odcinek gazociągu Braciejówka – Tworzeń o długości około 34 km , a także odcinek o długości około 60 km stanowiący element północnej części gazociągu Polska – Litwa. (IDS-BUD)

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama