Reklama

Gaz

Gazociąg Rembelszczyzna – Mory z decyzją lokalizacyjną

Fot. Gaz-System
Fot. Gaz-System

Gaz-System uzyskał decyzję lokalizacyjną dla gazociągu Rembelszczyzna –Mory, wydaną przez wojewodę mazowieckiego. Kolejnym etapem tej inwestycji jest złożenie wniosku o pozwolenie na budowę.

Projektowany gazociąg o długości ok. 28,5 km i średnicy 700 mm będzie zlokalizowany w województwie mazowieckim, na terenie powiatów: legionowskiego, warszawskiego zachodniego i warszawskiego. Trasa będzie przebiegać przez gminy: Nieporęt, Jabłonna, Warszawa (dzielnice: Białołęka, Bielany, Bemowo), Łomianki, Stare Babice i Ożarów Mazowiecki. Uzyskanie pozwolenia na budowę gazociągu jest zaplanowane na koniec 2020 r., a prowadzenie prac budowlanych na lata 2021 –2023. 

Inwestycja zwiększy bezpieczeństwo energetyczne stolicy i okolic oraz zapewni dostawy gazu ziemnego dla nowych odbiorców w tym rejonie. Pierścień Warszawski dotychczas umożliwiał dostawę ok. 1 mld m3 gazu rocznie. Po rozbudowie Gaz-System będzie mógł nim przesłać każdego roku nawet ponad 2 mld m3. Dzięki temu odbiorcy indywidualni i przemysłowi, w tymproducenci prądu i ciepła, będą mogli korzystać z niskoemisyjnego źródła energii. Skutkiem tego przedsięwzięcia będzie poprawa jakości powietrza w stolicy i gminach ościennych. 

Inne inwestycje gazowe dla Warszawy 

Gazociąg z Rembelszczyzny do Mor wpisuje się w strategię inwestycyjną Gaz-System na terenie aglomeracji warszawskiej. We wrześniu 2019 r. spółka ukończyła budowę 10-kilometrowego gazociągu, który połączył tłocznię gazu Rembelszczyzna z Elektrociepłownią Żerań. Umożliwia on zasilenie w gaz ziemny nowego bloku gazowo-parowego. Dzięki wykorzystaniu tego surowca na Żeraniu zmniejszy się znacząco emisja szkodliwych substancji do atmosfery, a zwiększy o ponad połowę możliwość produkcji energii elektrycznej. 

Korzyści dla gmin 

Po  zakończeniu  budowy  i  przekazaniu  gazociągu  do  eksploatacji  Gaz-System będzie  corocznie odprowadzał    do  budżetów  gmin  podatek  od  nieruchomości  w  wysokości  do  2%  wartości  odcinka gazociągu zlokalizowanego na terenie danego samorządu. Będzie to kwota regularnie wpływająca do budżetu samorządu, którą można przeznaczyć na potrzeby lokalnych społeczności. (Gaz-System)

Reklama

Komentarze

    Reklama