Reklama

Gaz

Gazociąg Baltic Pipe wciągnięty na duński brzeg

Fot. balticpipe.com
Fot. balticpipe.com

Na duńskiej wyspie Zelandia zakończyła się w operacja wciągania podmorskiej części Baltic Pipe na ląd - podano w czwartek na koncie projektu na twitterze.

„Gazociąg został przeciągnięty za pomocą stalowej liny przez wydrążony tunel o dł. 1 km u wybrzeża Faxe. W prace zaangażowany był statek Castoro 10, który sfinalizuje ułożenie ostatniego odcinka na morzu” - napisano.

Za budowę podmorskiej części Baltic Pipe, aż po tzw. suchy spaw na duńskim lądzie odpowiada polski operator przesyłowy gazu Gaz-System.

Analogiczną operację na polskim wybrzeżu w okolicy Pogorzelicy zakończono w pierwszej połowie września.

Baltic Pipe to strategiczny projekt, który ma utworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Gazociąg będzie mógł przesyłać 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m sześc. z Polski do Danii. Trasa ma być gotowa do przesyłania pierwszych ilości gazu 1 października 2022 r. Inwestorami są operatorzy przesyłowi: duński Energinet i polski Gaz-System. 

Reklama
Reklama

Źródło:PAP

Komentarze (3)

 1. Nysa

  Tak trzymać! ,Mamy dwukrotnie droższy gaz amerykański a teraz norweski też droższy i niestabilny w dostawach. Tak trzymać koledzy . Jest świetnie !

  1. Mike

   lepiej brać gaz od jednego dostawcy nie?

 2. Tomka

  To rozumiem i tak trzymać...!!

 3. KKK

  Tak trzymać.