• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Gaz-System: wszystkie tłocznie Baltic Pipe w Polsce z pozwoleniem na budowę

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Wojewoda wielkopolski wydał pozwolenia na budowę dla tłoczni gazu w Odolanowie. Tym samym Gaz-System, operator polskiego systemu przesyłu gazu, ma już komplet pozwoleń na budowę dla trzech tłoczni Baltic Pipe w Polsce - poinformował w środę operator.

Inwestycja polega na rozbudowie istniejącej tłoczni, wraz z instalacją węzła Odolanów, i połączeniu tych elementów z istniejącą infrastrukturą przesyłową - poinformował Gaz-System.

Jak wyjaśnił operator, przebudowa składa się z dwóch etapów: w pierwszym z rozbudowy o nowe agregaty o łącznej mocy 30 MW, a w drugim - o kolejne agregaty o mocy 20 MW.

W ramach projektu Baltic Pipe realizowany będzie pierwszy etap inwestycji. Natomiast rozbudowa tłoczni w ramach drugiego etapu będzie realizowana jako odrębne zadanie.

"Dzięki dobrej współpracy z urzędami wojewódzkimi proces uzyskiwania decyzji administracyjnych dla kolejnych elementów Baltic Pipe w Polsce przebiega zgodnie z założonym harmonogramem. Równolegle prowadzimy postępowania przetargowe na wykonawców prac budowlanych, tak aby pod koniec 2022 r. osiągnąć gotowość do przesyłu gazu z Szelfu Norweskiego – powiedział cytowany w komunikacie wiceprezes Gaz-Systemu Artur Zawartko.

Operator podkreślił, że wydana przez wojewodę decyzja o pozwoleniu na rozbudowę tłoczni gazu w Odolanowie "podlega natychmiastowemu wykonaniu". "Ze względu na strategiczne znaczenie inwestycji zadanie to realizowane jest na podstawie tzw. specustawy gazowej" - wyjaśniono.

W lutym br. Gaz-System otrzymał pozwolenie na rozbudowę tłoczni w Goleniowie i budowę od podstaw nowej tłoczni w Gustorzynie. Inwestycja jest częścią Baltic Pipe - projektu mającego na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na rynku europejskim. Projekt składa się z pięciu komponentów. Jednym z nich jest rozbudowa i modernizacja polskiego systemu przesyłowego gazu ziemnego.

W jego skład wchodzi połączenie gazociągu podmorskiego z istniejącym systemem, budowa gazociągu Niechorze – Płoty i gazociągu Goleniów - Lwówek, a także wybudowanie Tłoczni w Gustorzynie oraz rozbudowa Tłoczni Gazu w Goleniowie i Odolanowie.

Źródło:
PAP

Komentarze