Gaz-System przyłączy Elektrownię Dolna Odra do sieci przesyłowej

16 marca 2020, 15:41
sierpien energia 3 gaz system
Fot. Gaz-System
Energetyka24
Energetyka24

Gaz-System oraz PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna podpisały umowę na przyłączenie Elektrowni Dolna Odra do sieci gazowej. 

Dzięki temu nowo wybudowane bloki gazowo-parowe będą w przyszłości zasilane gazem z Terminalu LNG w Świnoujściu. Inwestycja wiąże się z wybudowaniem ok. 63 km gazociągu i stacji gazowej.

Projekt jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na moce wytwórcze w systemie energetycznym w tym regionie. Realizacja obu powiązanych ze sobą inwestycji: budowy bloków gazowo-parowych oraz gazociągu przyłączeniowego ma strategiczne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Dzięki nowoczesnej technologii Krajowy System Elektroenergetyczny zyska energię elektryczną pochodzącą z niskoemisyjnych jednostek wytwórczych o wskaźniku emisyjności poniżej 550 kg/MWh, zgodnym z zapisami tzw. Pakietu Zimowego Unii Europejskiej. Początek eksploatacji dwóch nowych bloków energetycznych, o łącznej mocy ok. 1400 MW, zasilanych „błękitnym paliwem” planowany jest na IV kwartał 2023 r.

- GAZ-SYSTEM rozbudowuje krajowy system przesyłowy wychodząc naprzeciw rosnącemu zapotrzebowaniu gospodarki na niskoemisyjne źródła energii. Spółka w porozumieniu z polskimi firmami energetycznymi tak planuje przebieg procesów przyłączeniowych, aby je realizować zgodnie z terminami  – powiedział Artur Zawartko, wiceprezes Zarządu GAZ-SYSTEM.

- Realizacja projektu istotnie przyczyni się do wypełnienia celów klimatycznych UE i jest zgodna ze światowymi trendami w energetyce, zakładającymi budowę niskoemisyjnych jednostek wytwórczych, co doskonale wpisuje się w strategiczne kierunki rozwoju Grupy PGE. Projektowane, nowoczesne jednostki wytwórcze będą miały szansę na długoterminowe wsparcie dzięki mechanizmowi Rynku Mocy. Będzie to możliwe w szczególności dzięki spełnieniu wymagań konkluzji BAT oraz kryterium emisyjności poniżej 550 kg CO2/MWh, wymaganego przez Unię Europejską - mówi Robert Ostrowski, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Gazociąg połączy Elektrownię Dolna Odra z istniejącą infrastrukturą gazową GAZ-SYSTEM. Gaz ziemny będzie dostarczany z Terminalu LNG w Świnoujściu poprzez istniejący gazociąg Szczecin - Lwówek oraz planowany odcinek Goleniów – Lwówek projektowany w ramach Projektu Baltic Pipe.

Trasa gazociągu przyłączeniowego o średnicy DN700 mm i ciśnieniu MOP 8,4 MPa będzie przebiegać przez województwo zachodniopomorskie na terenie gmin:  Przelewice, Pyrzyce, Kozielice, Banie, Gryfino, Widuchowa. Zakres inwestycji obejmuje budowę gazociągu z układem włączeniowym do zespołów zaporowo-upustowych istniejącego gazociągu DN 700 MOP 8,4 MPa Szczecin – Lwówek oraz projektowanego gazociągu DN 1000 MOP 8,4 MPa relacji Goleniów – Lwówek w miejscowości Przywodzie. Dla potrzeb przyłączenia powstanie także stacja gazowa o przepustowości 250 000 m3/h.   

Przedsięwzięcie będzie realizowane na podstawie przepisów ustawy z 24 kwietnia 2009 r. o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu. Wykonawcą dokumentacji projektowej jest PGNiG Gazoprojekt S.A.

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Niuniu
czwartek, 19 marca 2020, 18:31

Przecież od 2022 mamy tłoczyć przez nasz gazoport 6-7 mld m3 gazu dla Ukrainy który ta ma kupować w USA. To skąd weźmiemy gaz dla bloków energetycznych o mocy 1400MW? I jak ich uruchomienie wpłynie na roczne zapotrzebowanie polski na gaz ziemny? Przypomnę, że w 2023 Polska ma kożystać tylko z własnego gazu, gazu LNG z gazoportu i gazu norweskiego z gazociągu BP. I warto zauważyć, że z tych żródeł mamy na razie tylko nasze własne wydobycie i gazoport. BP nadal jest na etapie przygotowywania inwestycji. Sama budowa jeszcze się nie zaczęła. Norweskiego gazu też nie ma wolnego na ryku UE a wręcz zapotrzebowanie na niego szybko rośnie wraz z ograniczaniem wydobycia gazu w Holandii. Nie chcę krakać ale jeśli do tego uwzględni się nieprzewidziane okoliczności typu koronovirus lub np. akcje grinpisu blokujące budowę BP to może się okazać, że planowane bloki energetyczne na gaz nie zostaną uruchomione bo nie będzie gazu.

Reklama
Tweets Energetyka24